Dolap, 5. Yılına İlişkin Verilerini Açıkladı

Dolap açıkladı: Satıcıları 5 yılda 1 milyar 450 milyon TL’lik satış yaptı.

dolap verileri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2016 yılında e-ticaret dünyasına adım atan ve şu anda Trendyol çatısı altında ikinci el ürün pazarının zirvesine oturan Dolap, 5. yılına ilişkin verilerini açıkladı. 24 milyon üyesi olan girişim, şu anda 53 milyondan fazla ürün ve 16 milyondan fazla mobil indirmeye sahip. 

Sürdürülebilirlik hedefli alışverişe öncülük eden şirket, 470 bini ev hanımı olmak üzere 1,4 milyon aktif üyesine bireysel satıcılık imkanı tanımış bulunmakta. 

Kurulduğu yıldan bu yana toplamda 22,4 milyon ürünün 1 milyar 450 milyon liraya satıldığını açıklayan şirket, 2022’de satıcıların 7 milyar liralık satış gerçekleştirmesini hedefliyor. Halihazırdaki verilere bakılırsa platform üzerinden her dakika 45 ürün satışı yapılıyor. Üye satıcıların aylık geliri ise ortalama 900 lirayı buluyor. 

Bölgesel Kalkınmaya Destek

Dolap satıcılarının %42’si ve alıcılarının %48’i İstanbul, Ankara ve İzmir’in dışında bulunuyor. Yaş aralığının büyük çoğunluğu ise %44’lük istatistikle 25-34 olduğu göz önüne alındığında çalışan veya çalışma hayatına katılan gençlerin burada da yer aldıklarını söylemek mümkün. %30’unu ev hanımlarının oluşturduğu satıcı profilini %25 ile özel sektör çalışanları takip ediyor. 

Dolap kullanıcılarının %85’ini kadınlar oluştururken yönetim ekibinin ise %63’ünü yine kadınlar oluşturuyor. Ekip, teknoloji ile birlikte gelişen iş imkanlarından biri olan 2. el ürün satma girişimi ile kadınlar başta olmak üzere birçok kişiye evden çalışma imkanı sunuyor. 

Türkiye’de Teklif Seçeneğini İlk Defa Dolap Başlattı

Dolap, Türkiye ikinci el ticaretinin en önemli geliştiricilerinden biri olarak bu alanın yükselmesine belki de en fazla etkisi olan “teklif” seçeneğini başlatan şirket konumunda. Alıcıların, ürünlere listelenen fiyat üzerinden teklif vermesi hem satışları hem de takip edilen ürünlerin sayısını artırdı. 5 yıllık rapora göre bu özellik, aylık 2,1 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Siparişlerin %50’sinde ise teklif etkileşimi sağlanmış olduğu rapora yansıyan bir gerçek. Teklif özelliği, alıcıların ürüne %30’a kadar indirim talep etme imkanı verirken satıcıların da ürünlerini beğenen alıcılara seçtikleri oranda indirim teklif etmesini sağlıyor. 

En Çok Satılan Ürün: Pantolon

Dolap platformu üzerinden en çok satılan ürün kategorisi sırasıyla pantolon, günlük elbise ve spor ayakkabı şeklinde ilerliyor. Onları bluz, gömlek ve sweatshirt takip ediyor. Lüks markalarda en çok tercih edilen ürün kategorisi ise çanta ve cüzdan olarak öne çıkıyor. 

YORUMLAR