Donald Trump Kendi Sosyal Ağını Kuruyor

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, sosyal medya platformlarından yediği vetoların ardından kendi sosyal ağıyla sahnelere dönmeyi planlıyor.

Yasaklandığında 88 milyon abone
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın 2020 kampanyasının danışmanı Jason Miller, Fox’un MediaBuzz adlı programda Trump’ın muhtemelen iki-üç ay içerisinde sosyal medyaya döneceğini söyledi. Sosyal medya platformunun eski başkana ait olacağını belirten Miller, dönüşün on milyonlarca kullanıcıyı çekip oyunu yeniden tanımlayacağını iddia etti. Bir diğer iddiası ise yeni platform için birçok şirketin Trump’ı ziyaret ettiği yönünde. Eski başkanın Twitter hesabı, geçtiğimiz ocak ayında yasaklandığında yaklaşık 88 milyon aboneye sahipti. 

Donald Trump’ın yeni ve asla atılamayacağı bir sosyal medya platformu kurmasının sebebi halihazırda Facebook ve Twitter’dan uzaklaştırılması. Uzaklaştırılma sebebi ise seçim ertesi 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası ayaklanmalarını kışkırtacak paylaşımlar yapmasıydı. Yüzlerce Trump destekçisi kongre binasını basıp yaralanma ve hatta ölümlere sebep olmuştu. Facebook ve Twitter da “şiddet ve yeni kışkırtma riskleri” dolayısıyla hesabını askıya almıştı. Göz önünde olmayı seven eski başkan, @POTUS ve @TeamTrump aracılığıyla kısıtlamayı aşmak istese de buradaki gönderileri de silinmişti. Twitter, devlet hesabı olduğu için @POTUS’a yalnızca kısıtlama uygularken Trump destekçi hesabını tamamen engelledi. 

Donald Trump, kendi sosyal medya hesabını kurmak konusunda ciddi görünüyor. Bu ısrarı, yeni platformu 2024 seçimleri için kullanacağı şeklinde yorumlanıyor.

YORUMLAR