Dove ve The Body Shop, Hayvan Deneylerinin Son Bulması için Öncülük Ediyor

Dove ve The Body Shop, hayvanlara zulmetmeyen kozmetik testlerini savunmak için güçlerini birleştirdi.

hayvan deneylerine karşı kampanya
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kozmetik devleri The Body Shop ve Dove, Avrupa’da hayvanlar üzerinde yapılan testleri sona erdirmek için iş birliği yaptıklarını açıkladılar. İki marka, sivil toplum kuruluşları Peta, Cruelty-Free Europe, HSI, Eurogroup for Animals ve ECEAE ile güçlerini birleştirecek. 

Kolektif, Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın (ECHA) Temyiz Kurulu tarafından Avrupa’da uzun süredir devam eden ve bazı bileşenlerin insanlar tarafından kullanılmadan önce hayvanlar üzerinde test edilmesini gerektiren yasağına yönelik son tehditlerin ardından kozmetikte hayvanlar üzerinde test yasağını korumayı umuyor. Ekip, ECHA’nın kararını kabul etmenin, Birleşik Krallık’ta hayvan testlerinin çok daha geniş bir şekilde kullanılmasına yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Dove ve The Body Shop, hayvan deneylerine karşı uzun süredir mücadele veriyor. Her ikisi de bu testlerinin gerekli olmadığına inanan dünyanın en büyük markaları arasında yer alıyor. Kendisi de kozmetik ürünler üreten The Body Shop, 1989’dan beri bu iş için hayvanlar üzerinde test yapılmasına karşı kampanyalar yürütüyor. Dove da benzer şekilde 60 yılını güzellik endüstrisini daha iyi hale gelmek için çalıştı. 

Markalar ortak açıklamalarında; modern, bilimsel, hayvansal olmayan ve eşit derecede insanla ilgili yöntemlerin onlarca yıldır uzmanlar tarafından geliştirilip kullanıldığı argümanı ile kozmetikte güvenliği sağlamak için hayvan testlerinin artık gerekli olmadığını vurguluyor.

Avrupa Şehirlerinde Duvar Resimleri ile İmza Teşviki

The Body Shop ve Dove, kolektifin hazırladığı dilekçenin imza kampanyasına vatandaşları davet etmek için Berlin, Paris, Milano ve Madrid sokaklarında dikkat çekici duvar resimleri çiziyor. Vatandaşlar, Avrupa’da hayvanlar üzerinde yapılan deneyleri sona erdirmek ve zulüm içermeyen kozmetik ürünlerini desteklemek için verilen mücadeleye katılmaya davet eden bir slogan eşliğinde şehirlerinin duvarlarında özel sanat eserlerini keşfediyorlar. Bu bağlamda kampanya, sanatçı ve aktivist Nina Valkhoff ile el ele yürütülüyor.

Kampanyanın amacı; fareler ve tavşanlar da dahil olmak üzere, bazıları hamile olan binlerce hayvanı, öldürülmeden ve parçalara ayrılmadan önce bir kozmetik bileşeniyle zorla beslendiği testlerde acı çekmekten kurtarma. AB ile uzun yıllardır bu konu tartışılıyor ve tek doğru etrafında birleşmeye çalışıyorlarsa da yönetim tarafında ortak noktada buluşamıyorlar.

Tüm Birlik Tek Ses

The Body Shop International’ın küresel aktivizm direktörü Christopher Davis şunları söylüyor: “Bugün, dünyanın en büyük kozmetik pazarına ev sahipliği yapan AB’yi, verdikleri çığır açan söze bağlı kalmaya çağırıyoruz. Biz Dove ile iş birliğinden gurur duyuyoruz ve Avrupa Vatandaş Girişimini destekleyen, kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde testinin  sonuna doğru çalışan tüm birlikte tek bir ses olarak konuşuyorum.”

#SaveRalph

YORUMLAR