Drone Taksi, Çin’de Test Edildi

Dijital Çin Zirvesi’nin öne çıkan ürünü, sürücüsüz drone taksi oldu. Test, iki yolcu eşliğinde başarıyla tamamlandı.

sürücüsüz uçan taksi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çin’in Fujian eyaletinin başkenti Fuzhou’da Dijital Çin Zirvesi’nin dördüncüsü gerçekleşti. Mega drone üreten Çinli Ehang şirketi, bu araçları insanlar için bir taşıt haline getirmeyi amaçladı drone taksisini bir test uçuşuyla tanıttı. Test, Guangzhou şehrinde yapıldı. 

Sürücüsüz drone taksilere, varış noktası talimatı verildikten sonra sadece tek düğmeye basmak yeterli. Araç, yer kontrol merkezi ile iletişimde 4G ve 5G teknolojileri kullanılıyor. 

Merak edenler mutlaka olacaktır, eHang 216 isimli uçan taksi saatte 130 kilometre hıza ulaşabiliyor. Şu an 220 kilo taşıma kapasitesine sahip ve tamamen elektrikle çalışıyor. Otonom özelliklerle donatıldığı için sürücüye ihtiyaç duymuyor. Çin Sivil Havacılık Yönetimi tarafından onay alan uçan taksilerde herhangi bir kusur veya güvenlik zafiyetinin de olmadığı açıklandı. Ulaşımı uçan bir taksiyle sağlamak kulağa hala çok ilginç gelse de drone taksiler şu anki şartlarda güvenli ve çevre dostu olmasıyla öne çıkıyor.

EHang CEO’su Hu Huazhi, geliştirdikleri yeni uçan taksilerle ulaşımda çağ atlayacaklarını ve sivil hava taşımacılığına yeni bir soluk getireceklerini belirtiyor. Şimdiki amaçları; güvenli ve çevre dostu hava taşımacılığını herkes için erişilebilir hale getirmek. 

YORUMLAR