Dropshipping Nedir- Nasıl Yapılır?

"Dropshipping ile çevrim içi stoksuz satış yaparak 3 ayda şu kadar gelir elde ettim." Bu tarz paylaşımlar mutlaka görmüşsünüzdür. Peki ama dropshipping gerçekten nedir? 2021'de hâlâ uygulanabilir bir iş modeli mi? Eğer öyleyse nereden başlayabilirsiniz? Bu yazımızda yükselen e-ticaret modeli dropshipping hakkında merak edilenleri yanıtlıyoruz.

dropshipping girişim ilk adım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dropshipping, e-ticarete atılmak isteyen ancak hem sermaye hem de yoğun mesai sebebiyle cesaret edemeyen girişimci adayları için harika bir ilk adımdır. Hem kendi işinizin patronu olup hem de depo ve kargolama işleriyle uğraşmayacağınız alternatif bir ticaret yöntemi. Eğer ticarete atılmak istiyor ve bazı çekinceleriniz varsa dropshipping’i de değerlendirebilirsiniz. Nedir, nasıl yapılır ile başlayıp en çok merak edilen soruların yanıtlarını yazımda verdim. Her iş ve her başlangıç gibi bu ticaret modelinin de bazı zorlukları var ama risk yönetimi geleneksel ticarete göre çok daha az ve kolay. Detaylara alt başlıklarımız ile devam edelim.

Dropshipping/Stoksuz Satış Nedir?

Türkçede stoksuz satış

Dropshipping çok kısa tanımıyla bir mağazanın, sattığı ürünleri stokta tutmadığı perakende usulü sipariş karşılama yöntemidir. Geleneksel satış formundan ayrılan yönü “stoksuz” üzerine temellenmesi olduğu için Türkçede biz buna stoksuz satış diyoruz. Aynı sistemi, “doğrudan nakliye” olarak da adlandıranlar mevcut. Bir e-ticaret biçimi olan dropshipping’te herhangi bir stok, depolama yapmadan tedarikçiler ile çalışırsınız. Tedarikçi sizin yerinize kendi deposundaki siparişleri kargolar. 

Türkiye’de dropshipping için yasal bir engel bulunmuyor. Elbette tedarikçinizdeki ürünlerin ülke genelinde yasaklanmamış olması gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Yapacağınız işin başka bir tanımı da “başkasının ürünlerini satarak kâr ortaklığı kurmak”tır. 

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping’in nasıl yapılacağı konusu tanımı ile doğrudan alakalı olacak. Amaç elde stok olmadan ticaret yapmak olduğu için ürün stoğu, deposu olan bir üçüncü tarafa ihtiyaç duyulur. Stoksuz satış yapan kişi, ürünlerini bu üçüncü taraftan alır ve doğrudan müşteriye gönderilmesini sağlar. Sonuç olarak satıcının ürün ile temas etmesi gerekmez

satıcı tedarikçi müşteri

Stoksuz satış ile geleneksel perakende satış arasındaki temel fark, işletmenin stok bulundurmamasıdır. Dolayısıyla işletme sahibi aynı zamanda “üretici” olmaktan çıkar. Ürün siparişi gerektiğinde genellikle bir toptancı veya üreticiden satın alır. Örnek ile açıklamak gerekirse tedarikçinizle birlikte ürün pazarladığınızı düşünelim. Sizin e-ticaret sitenize düşen siparişleri ve müşterinin teslimat bilgilerini ona iletiyorsunuz. Tedarikçi de siparişi paketleyip doğrudan müşteriye kargoluyor. Dropshipping yapmanın temel mantığı budur.

Şunu da atlamamak gerek: Bir yandan tedarikçilerle ortaklık kurmaya çalışırken diğer yandan e-ticaret sitenizi kurmalısınız ki işleriniz yürüyebilsin. Bunun için öncelikle marka adınızı belirleyip bir alan adı almanız gerekir. Alan adı ve markanızı öyle seçmelisiniz ki müşteriler ürün ararken sitenize ulaşabilsin. Ayrıca sayfanıza gelen müşterilere sunacağınız ödeme yöntemlerine de karar vermelisiniz. Bunu kendi tüketici kimliğinizden yola çıkarak halledebilirsiniz. Ne kadar çok ödeme yöntemine imkan tanırsanız müşteriler o kadar rahat olacak ve sitenizde aynı oranda vakit geçirecektir.

Avantaj-Dezavantaj

Dropshipping Avantajları

Dropshipping, başlangıç için nispeten daha kolay ve erişilebilir olduğu için ilk adım girişimciler adına harika bir iş modelidir. Stoksuz satış ile farklı iş fikirlerini hayata geçirirken sınırlı bir dezavantaja sahip olursunuz. Temel sebeplerinden biri, üretim maliyeti ve bunun için gereken ekibi ve ekipmanı karşılamayacak olmanız. Bu tür satış ile talep edilen ürünleri nasıl seçip pazarlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Temelde böyle bir rahatlığınız olduğunu söyledikten sonra diğer avantajlardan bahsedebiliriz.

Dropshipping için geleneksel satıştan çok daha az sermaye ile işletmenizi kurabilirsiniz.  Fiziki hiçbir mağaza veya fabrika açmaya ihtiyaç duymadığınız için sermayenizi buralardan kısıp reklama harcama fırsatınız olur. 

Önceden stoğunuzu hazırlayıp onları tüketmeye çalışmayacaksınız. Bu da daha az motivasyon kaybı ve risk anlamına gelmekte. Yani uzun vadeli bir girişim için geçiş aşaması olarak da bu ticaret metodunu kullanabilirsiniz.

Daha az sermaye ve ön hazırlık başlangıcı daha kolay hale getiriyor. Eğer stoksuz satışa başlarsanız depo yönetme, sipariş paketleme ve gönderme, muhasebe nedenleriyle envanter takibi, iadeleri işleme ve sürekli ürün siparişi vererek stok seviyesini yönetmek gibi dertleriniz olmayacak. Bu yazdıklarımdan sorumlu olsaydınız doğal bir reaksiyon olarak satın alma işlemleriniz artacak ve genel gideriniz stoksuz ticaretten çok daha fazlaya denk düşecekti. İşletmeniz büyüdükçe maliyetleriniz artsa dahi bu asla fiziksel ihtiyaçları olan geleneksel ticaret kadar pahalıya mâl olmayacak. Geleneksel perakendecilikte, eğer ürünlerinize talep artarsa iki belki üç kat daha fazla çalışmanız gerekir. Dropshipping için işler bu kadar sıkı ilerlemiyor. Ek siparişleri işleme koyma çalışmalarıyla büyük ölçüde tedarikçiler ilgilenir. Bu da işletmenizin büyümesi aşamasında kaldırmanız gereken iş yükünü azaltır ve olası motivasyon kaybının önüne geçer.  

Girişiminizin en temel ihtiyacının “internet” olduğunu düşünün. Bağlantınızın olduğu her yerde işlerinizi kolayca yürütebilirsiniz. Bu da büyük bir kazanımdır. Avantajlara bir de şu yandan bakalım: Stoğunuz olmadığı için ürün yelpazenizi istediğiniz kadar genişletebilirsiniz. Sattığınız ürünleri belirli aralıklarla güncelleyebilir, dönemin trendlerine göre hareket edebilirsiniz. Günümüzdeki trend değişimleri ürkütücü derece hızlı işlediği için bu açıdan da avantajlı konuma geçersiniz. Tedarik edeceğiniz ürünlerin ülke trendindeki durumunu öğrenmek için Google Trends’i kullanabilirsiniz. Burada arama yaptığınız ürünün ilgi gördüğü yerleri bölge bölge görebilirsiniz.

Dropshipping’in Dezavantajları

Yukarıda bahsettiğim avantajlar, çevrim içi mağaza girişimine atılacak olan kişiler için oldukça ilgi çekici ve pozitif bilgilerdi. Ne var ki her başarılı işin belli zorlukları ve dezavantajları vardır. Eğer her anlamda kolay olsaydı bugün herkes girişimci olurdu. Keza bu dezavantajlar, eğitimini aldığınız mesleklerinizde de mevcut. En basit şekilde örneklemek gerekirse öğretmen, doktor veya mühendis için de iş yerleri cennetten bir bahçe değil ve böyle bir vaatleri de yok.

Stoksuz satışın başlangıç için mantıklı bir adım olduğuna kanaat getiren girişimciler küçük bir kitleden daha fazlası olduğu için rekabetçi siteler arasından sıyrılmanız gerekecek. Bu noktada iyi bir pazar araştırması yararlı olacaktır. Başlangıcın kolay olması insanları düşük marjları kabul etmeye itmekte. 

Diğer yandan “stoksuz” sistemde aksaklık yaşayabileceğiniz önemli bir konu var: Hangi ürünlerin depoda olup olmadığını sıkı takip etmek! Gayetiyle önemli olan aksaklık ihtimaline karşı tedarikçiler ile ortak kullanabileceğiniz uygulamalar var. Yani yine büyük bir probleminiz yok. Uygulamalar aracılığıyla tedarikçideki ürünlerin “iletilebilir” olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Oberlo aracılığıyla tedarikçinizdeki ürün tükendiğinde otomatik olarak e-ticaret sitenizden kaldırabilir veya “tükendi” etiketini yerleştirebilirsiniz. 

Dropshipping’in dezavantajları büyük oranda iş takibindeki ufak aksaklıklarla ilgilidir. Örneğin, birden fazla tedarikçi ile çalışıyorsanız -ki çoğu kişi böyle yapar- sipariş alan ürünleriniz farklı depolardan çıkacağı için gönderim maliyetleri karmaşıklaşır. Eğer bir müşteri farklı tedarikçilerden temin ettiğiniz ürünleri aynı anda sipariş ederse bu sizin tedarikçi başına ayrı kargo ücreti ayırmanıza sebep olur. 

Tedarikçinizi iyi seçmemeniz halinde kusurlu ürün teslimatlardan sizin ve markanızın sorumlu tutulacağını da unutmamanız gerekir. Ürün ile temas etmemenin bu gibi aksaklıklara sebep olacağını tahmin edebilirsiniz. Tedarikçileri, satmak istediğiniz ürüne karar verdikten sonra Google üzerinden yapacağınız kısa bir araştırmayla listeleyebilirsiniz. Mutlaka telefon görüşmesi yapmanızı ve pazarlıktan çekinmemenizi tavsiye ederim.

Tanıtım ve Vergi

Dropshipping’de Vergi

e-ticaret modeli

Dropshipping tümüyle yasal bir ticaret modelidir. Tam da bu sebeple her ticaret biçimi gibi vergi zorunlulukları var. Eğer yurt dışından ürün tedarik edip yurt içinde satacaksanız aracılık hizmet bedeli üzerinden KDV ile Gelir ve Kurumlar vergisinden sorumlu olacaksınız. Yurt içinden tedarik edip yurt dışına satış yapmak isterseniz bu kez  KDV ve Gelir Vergisi üzerinden devlete ödeme yapmalısınız. Yurt dışındandan ürün tedarik edip yine yurt dışına satış yapmayı planlıyorsanız KDV’den muaf olup Gelir ve Kurumlar vergisini ödemeniz gerekir. Satacağınız ürünleri seçerken Türkiye’deki vergi oranın ne olduğunu kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bunun için bir vergi uzmanına danışabilirsiniz.

Dropshipping’de Reklamın Rolü

Dropshipping’in mantığını anlatmış oldum. Peki rakiplerin arasından nasıl sıyrılacağınızı düşündünüz mü? Bunun için er ya da geç reklam vermeye başlamanız gerekecektir. İşe başlarken kısıtlı bir sermaye ile idare edebilirsiniz. Buradan ayıracağınız reklam payını da hesaba katmanız e-ticaret siteniz için uzun vadede iyi olacaktır. Her şeyi doğru yaptığınızı ve iyi ürünleriniz olduğunu düşünseniz de satış oranlarının sabit kalmasının temel nedeni aslında tanıtım eksikliğidir. Google, bu konuda da basit sistemiyle yanınızda olacaktır. Google Adwords’te bir hesap oluşturup reklam faaliyetlerinizi buradan yürütebilirsiniz. Program, almayı hedeflediğiniz tıklanma kadar ödeme yapmanızı gerektirir. Karşılığında ise stoksuz satış yaptığınız e-ticaret siteniz aldığınız reklam alanı içerisinde herkes tarafından görüntülenir ve mağazınıza ziyaret artar.  Böylece gerçek anlamda Dropshipping ile kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sonuç

Stoksuz satış, özellikle evlere kapanmanın devam ettiği 2021 itibariyle mantıklı bir ilk adım gibi görünüyor. Hem sık sık mekan değiştirmeniz gerekmez hem de iş yükünü paylaşabileceğiniz bir üçüncü taraf ile ortaklık kurarsınız. Her iş gibi bu yeni adımınızda da -özellikle başlangıç aşamasında- stres kontrolü yapmanız gerekecek. Çok avantajları olsa da öğrenilmesi gereken karmaşıklıkları da mevcut. Zorluklardan bahsettim. Güzel bir program ve düzen ile aşılamayacak hiçbir sorununuz yok. Rakiplerinizden sıyrılmak için gerekli reklam yatırımlarınızı da yaparsanız kârlı bir dropshipping ticareti yürütebilirsiniz.

E YANİ?
Dropshipping, geleceğin mesleklerinden biri gibi görünüyor. Dünyanın küreselleşmesi ve teknolojinin artması artık durdurulamaz bir hal aldı. Uzaktan bakıldığında devasa bir cemiyetin parçaları gibi görünüyoruz. Birlikte iş yürütmeyi öğrenmek tüm insanlık olarak oldukça uzun vaktimizi alsa da artık ekip-görev kavramı oturmak üzere diyebiliriz. İnsanlar bir işe girişirken her aşamada var olması gerektiği kanısından -böyle bir dönem vardı- uzaklaştı. Artık belli alanlarda uzmanlaşmak daha çok takdir görüp güvenilirliği artırıyor. Bu sayede geleneksel ticareti aşıp e-ticarete varabildik. Yine aynı sebeple satacağımız ürünleri üretme zorunluluğumuz yok. Kendi deposu olan bir stok tedarikçisi ile anlaşarak da ticarete atılabilirisiniz. Bu size hem zaman kazandıracak hem de üstünüzdeki yükü olabilecek en düşük seviyeye düşürecektir. Stoksuz satışı tüm detaylarıyla anlattık. Bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.
YORUMLAR