DuckDuckGo Yeni Rekor Kırdı: Günde 100 Milyon Arama

DuckDuckGo istikrarlı büyümesini sürdürerek ilk kez günde 100 milyon aramaya ulaştı.

DuckDuckGo yeni rekor kırdı: günde 100 milyon arama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

DuckDuckGo, tek bir günde 100 milyon aramaya ulaştığı için önemli bir dönüm noktasını kutluyor. Tarayıcıdan elde edilen genel trafik verilerine göre rekorun 11 Ocak Pazartesi günü kırıldığı gözüküyor. İlgili dönüm noktasından sonra hedefin ortalama 90 milyon günlük arama olduğu belirtiliyor.

DuckDuckGo’nun 2020 yılı Ocak ayı verileriyle bir karşılaştırma yapmak gerekirse ortalama 52 milyon aramanın gerçekleştiğini görüyoruz. Bu, bu ayın rakamına göre yıldan yıla %73’lük bir artışı temsil ediyor. Rakamın ne denli önemli olduğunu görmek için diğer yılların verilerini incelemekte fayda var:

  • Ocak 2019’dan Ocak 2020’ye %52 artış
  • Ocak 2018’den Ocak 2019’a %62 artış
  • Ocak 2017’den Ocak 2018’e %61 artış
  • Ocak 2016’dan Ocak 2017’ye %30 artış

DuckDuckGo’nun mobil uygulaması oldukça popüler

DuckDuckGo’nun büyüme durumu sadece web aramasıyla sınırlı değil. Aynı zamanda mobil uygulaması her zamankinden daha popüler hale gelmiş durumda. Geçtiğimiz hafta, iOS App Store listelerinde tüm ücretsiz uygulamalar 7. sıraya ve tüm yardımcı uygulamalar arasında 1. sıraya ulaştı.

Ayrıca DuckDuckGo’nun mobil platformdaki başarısı onu mobil arama pazar payında Bing ve Yahoo’yu geride bırakarak Google’ın ardından 2 numaralı konuma getirdi. Görünüşe göre mobil pazar payında biraz daha ilerlemeye devam edecek.

DuckDuckGo tek bir günde 100 milyon aramaya ulaştı

Duruma nereden bakmak isterseniz oradan bakabilirsiniz. DuckDuckGo, 12 yıllık tarihinde görülmemiş bir büyüme oranı yaşıyor. Tüm işaretler, bunun gizlilik öncelikli platformlara doğru daha büyük bir geçişin parçası olduğuna işaret ediyor.

DuckDuckGo’nun diğer arama motorlarına göre en önemli ikna noktasının gizlilik özellikleri olduğu unutulmamalıdır. Kullanıcılar, kişisel bilgileri toplanmadan ve reklam verenlere satılmadan arama yapabilmektedirler. Bu özellikle son gizlilik olaylarının ardından önem kazandı.

Şifreli uygulamalar yükselişte

DuckDuckGo, App Store sıralamasında yükseldikçe Signal ve Telegram gibi şifreli mesajlaşma uygulamaları da yükselişine devam etmektedir. Şu sıralar Signal ve Telegram’ın ABD kaynaklı veriler söz konusu olduğunda ABD’de 1. ve 2. sırada olduğu unutulmamalıdır.

İnsanlar, şirketlerin verilerini nasıl kullandıklarının daha fazla farkına vardıkça farklı hizmetleri seçmek için bilinçli kararlar vermeye başladılar. Facebook, Amazon, Apple ve Google gibi şirketlere yönelik anti-trust soruşturmaları, onların gizlilik politikalarını öne çıkarmaya yetti.

Sonuç olarak, insanlar hizmet şartlarını kabul ettiklerinde büyük oranda ne imzaladıklarını anlar hale geldiler. Alternatif arama motorları, sosyal medya uygulamaları ve mesajlaşma uygulamaları yükselişe geçmiş durumda. Bu büyümenin sürdürülebilir olup olmadığını ise zaman gösterecek.

YORUMLAR