Duracell ve Migros’tan Sürdürülebilir Dünya için Ortak Proje: Piller Beyaz Bastona Dönüştürülecek

Duracell ve Migros, yeni bir sürdürülebilirlik projesi ile bir araya geldi.

duracell beyaz baston
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

67 yıldız perakende sektörü içinde olan bugünün dev ismi Migros, pil üreticisi Duracell ile yeni bir projeye başlıyor. Bu proje ile 31 Aralık 2021’e dek Migros geri dönüşüm kutularına atılan piller görme engelli insanlara ulaştırılmak üzere beyaz bastona dönüştürülecek. 

Duracell, karbon ayak izini ölçümleyip takip eden tek pil markası olarak sürdürülebilirlik üzerine uzun zamandır global kampanyalar yürütüyor. Bu kez ortaklığını Migros ile kurarak evlerde çöpe atılmayı bekleyen pilleri bastona dönüştürecek. Migros’a getirdiğiniz piller ile Görme Engelliler Derneği’ne (GÖZDER) 1 adet beyaz baston bağışlamış olacaksınız. Geri dönüşüm ise Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP Derneği) tarafından gerçekleştirilecek. 

Yıl Sonuna Kadar Hedef: 4,5 Ton Atık Pil ve 1500 Beyaz Baston

Duracell Türkiye Genel Müdürü Mehmet Kerem Sinanoğlu, Migros ile ortak yürüttükleri projeleri için yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 “Duracell olarak her yıl, üretim sürecimizi çevreye duyarlı şekilde yeniliyoruz. Uzun ömürlü piller üreterek daha az atık oluşmasını amaçlıyoruz. Ayrıca ürünlerimizi yüzde 90 karton ve yüzde 100 geri dönüştürülmüş paketlerde tüketicilere sunuyoruz. Bu noktada Duracell olarak, sürdürülebilirliği bir proje değil yolculuk olarak görüyoruz ve sürdürülebilirlik yolculuğumuzda toplum için, çevre için ve ekonomi için önemli iş birliklerine imza atmaya devam ediyoruz. Perakende devi Migros ile hayata geçirdiğimiz bu çalışma da sürdürülebilirlik yolculuğumuzun önemli bir parçasını oluşturuyor. ‘Duracell ile Atık Pilleriniz İyiliğe Dönüşecek’ sloganıyla, Migros ile birlikte hayata geçirdiğimiz çalışma kapsamında atık pillerin geri dönüşümü, bir yandan ekonomiye katkı sağlarken, bir yandan çevrenin korunmasına destek verecek, en önemlisi ise engelli bireylerimiz için beyaz bastona dönüşecek. Hedefimiz 4,5 ton atık pil toplayarak, 1500 beyaz baston bağışı gerçekleştirmek. Çok yönlü bu çalışma bizler için çok büyük bir anlam taşıyor. Bu çalışmanın önemli birer parçasını oluşturan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ne ve Görme Engelliler Derneği’ne (GÖZDER) de teşekkürlerimizi sunuyorum. Duracell olarak ilerleyen süreçte çalışmamızın kapsamını daha da geliştirmeyi planlıyoruz.”

Migros tarafından konuşan Ticaret A.Ş. Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarlama Direktörü Aysun Zaman ise proje ile ilgili olarak; “Migros olarak sürdürülebilirliği çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla ele alıyor ve İyi Gelecek Planımız çerçevesinde ölçülebilir hedefler doğrultusunda takip ediyoruz. Bu alanda stratejik önem arz eden konularda derinlemesine çalışmalar yaparak dünyada örnek teşkil eden öncü projelere imza atıyoruz. Bu kapsamda Duracell iş birliğinde birçok açıdan fayda yaratan yeni bir iyilik hareketini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyor, tüm müşterilerimizi atık pilleri iyiliğe dönüştürecek bu projenin bir parçası olmaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu. 

Ali Varlık: “Bu kadar zorunlu bir ihtiyaç olan beyaz bastonun Duracell & Migros tarafından karşılanıyor olması bize de mutluluk veriyor.” 

GÖZDER’in Başkanı Ali Varlık, yaptığı konuşmada Migros ve Duracell’in Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine destek sağlayacağı için minnet olduklarını dile getirdiği konuşmasında şunları söyledi: 

“GÖZDER olarak, kuruluşumuzdan bu yana görme engelli bireylerin sosyal hayata adapte olmasını sağlamak adına çalışıyor ve açtığımız atölyelerle katılımcılarımızı destekliyoruz. Duracell ve Migros iş birliğiyle yürütülen bu proje hem yarattığı fayda açısından hem de görme engelli bireyler için bir mecburiyet olan beyaz bastona farkındalık oluşturmak adına çok önemli. Beyaz baston, görme engelli bir birey için bağımsızlık ve güvenliği temsil ediyor. Ona her koşulda rehberlik eden bir arkadaş gibi hep yanında oluyor. Bu kadar zorunlu bir ihtiyaç olan beyaz bastonun Duracell & Migros tarafından karşılanıyor olması bize de mutluluk veriyor. Türkiye’nin dört bir yanından bizi arayarak beyaz bastona ihtiyacı olduğunu söyleyen görme engelli vatandaşlarımız için de bir umut oluyor. Önümüzdeki dönemde bu iki markayla yeni projeleri de hayata geçirmeyi çok isteriz. Projenin sonuçlarını biz de heyecanla bekliyoruz.”

YORUMLAR