Duyusal Pazarlama Nedir?

Duyusal pazarlama ile insanların hatıralarını canlandırarak markanız ile aralarında bir bağ oluşmasını sağlayabilir ve ürün ve hizmetlerinizi farklı bir noktaya taşıyabilirsiniz.

duyusal pazarlama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Sensory marketing olarak da bilinen duyusal pazarlama, insan duyularını hedef alan özel bir satış stratejisidir. Hedef kullanıcı ve potansiyel müşteri gruplarına etki eden bu yöntem, satın alım işlemlerinin pazarlamacıların lehine doğru değiştirilmesini sağlar. Elde edilmiş olan anket ve araştırmalara göre insanların edindiği verilerin büyük bir kısmının sadece görme yetileri ile ortaya çıktığı bilir. Bu bağlamda geliştirilen pazarlama taktiklerine ise sensory marketing adı verilir.

duyusal pazarlama

İnsan duyularına hitap eden, etkileyici görsel reklamlar kullanılarak düzenlenen bu stratejiler kullanıcıların satın alım alışkanlıkları ve davranışları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İnsanların bütün duyularına hitap edebilecek şekilde geliştirilen reklamlar markalar ile müşteriler arasında bağ kurulmasını da sağlar. İnsanların satın almaya yönelik geliştirdikleri alışkanlıkları ve davranışları inceleyen reklam türleri arasındaki bu yöntem duyusal pazarlama teknikleriyle avantajlı duruma geçebilmenizi sağlar.

Duyusal Pazarlama Özellikleri Nelerdir?

Duyusal pazarlama örnekleri sayesinde birçok marka insan zihninde olumlu bir etki yaratabilmeyi başarabilir. Bu strateji kullanıcıların ürün satın almasını sağlayabileceği gibi diğer insanlar ile olan iletişimlerinde de o markanın savunulmasını amaçlar.

Duyusal pazarlama taktikleri satış eylemini hayata geçirebilmek ile kalmaz, o markayı benimsetir ve sevdirir. Aynı zamanda markanın yaygınlaşması da kaçınılmaz olur. Bir reklam adeta bin reklama dönüşerek etkisini sürekli katlar. Her müşteriyi gönüllü olarak markaya çalışan bir satış elemanı gibi kullanabiliyor da denilebilir.

Birden fazla duyu harekete geçirildiği için insan zihninde düşünüldüğünden çok daha fazla etki yaratabilir. Bu sebeple, günümüzdeki pek çok büyük marka duyusal pazarlama stratejisini kullanılır. Bu markalar arasında en bilinenlerinden biri olan ise Starbucks markasıdır.

Duyusal Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Görme yeteneği insanların en fazla kullandıkları duyuları arasındadır. Bilimsel araştırmalar kapsamında insanların hayatları boyunca elde ettikleri verilerin %83’lük diliminin yalnızca görme yeteneğinden elde edildiği ortaya çıkmıştır. Görsel duyulara hitap edebilecek kadar estetiği öne çıkarılmış reklamlar kullanıcıların çalışmalardan daha fazla etkilenmesine yol açabilir.

Reklamlarda bulunan dış ses veya konuşmacıların ses tonları da müşterilerin satın alma konusunda hızlı hareket edebilmesine sebep olabilir. Ses duyularına en iyi hitap eden ve müşterilerini etkileyebilen markalara örnek verilmesi gerekirse Coca Cola markası ilk olarak akıllara gelir.

Duyma ve görme yetilerine yönelik olarak gerçekleştirilen stratejilerden sonra dokunma duyusu da gelir. Markalar önceliği görmeye, duymaya ve dokunma yetisine doğru yönlendirirler. Dokunarak müşteriler ve ürün arasındaki bağın kalitesini güçlendirmek isteyen markalar aynı zamanda seçim şansının da kullanıcılarda olduğunu vurgularlar. Böylelikle dokunma yetisi ile elde edilen müşterilerin satın alım alışkanlıkları ve karar alma süreçleri de markalar tarafından yönlendirilebilir hale gelir.

Duyusal Pazarlama Nasıl Çalışır?

Duyusal pazarlamada kişilerin hatıraları da hedeflenir. İçinizde yatan ve unutulmaya yüz tutmuş bir görme, tatma, duyma ya da dokunma gibi duyulardan biri o hatırayı hissettiğiniz zaman gün yüzüne çıkabilir. Örneğin, 10 yıl önce tadına baktığınız bir kahvenin tadını tam olarak anlamamış olabilirsiniz. Sizin için o zaman o kahve yalnızca her zaman içtiğiniz bir içecek olabilir. Çocukluğunuzdan kalma bir tadı anımsamış da olabilirsiniz. Kahvenin sadece sunumu da hoşunuza gidebilir. Markalar tam bu noktada devreye girerek hatıralarınızı canlandırıcı eylemlerde bulunurlar. Bunlar içerisine sloganlar da dahildir. Stratejiler şekillendirildikten sonra duyusal pazarlama çalışmalarına başlanır. 

E YANİ?
Sensory marketing olarak da bilinen duyusal pazarlama yöntemi, insanların duyuları üzerinden belirli satış stratejilerinin geliştirilmesini hedefler. Bu hedef doğrultusunda potansiyel müşteri gruplarını etkileyebilecek önemli adımlar atılır. Pazarlama taktikleri konusunda alternatif fikirler arıyorsanız sizler de duyusal pazarlama konusunda kendinizi geliştirmeye başlayabilir ve birçok farklı yöntemden destek alarak çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz. İnsanların satın alma süreçleriyle ilgili alışkanlıklarını ve davranışlarını inceleyebilen reklam türü avantaj elde edebilmenize de destek verir.
YORUMLAR