Dyson, Teknoloji Girişimlerine Yatırım Yapmak için 2.75 Milyar Sterlin Büyüklüğünde Fon Ayırdı

İngiltere’nin önemli teknoloji şirketleri arasında yer alan Dyson, yeni teknoloji girişimlerine yönelik 2.75 milyar sterlinlik yatırım stratejisini açıkladı.

dyson, yatırım, girişim
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dyson, yeni yatırımıyla tekrar gündeme geldi. Bu yatırım ile gelişmiş robotik ve yapay zeka ile ilişkin araştırmaların derinleşeceği ve yeni uzmanlık alanlarının yaratılacağı işaret edildi. Yeni hazırlanan yatırım planıyla birlikte Dyson’ın mevcut elektronik mühendisliği ekipleri ve yazılım ekipleri iki katına yükselecek.

Şirketin Birleşik Krallık’ta Malmesbury ve Hullavington İnovasyon Kampüsleri’nde enerji depolama, makine öğrenimi, algılama teknolojisi ve malzeme bilimi gibi alanlarda matematiksel ve mühendislik atılımları olacağı söyleniyor. Yatırımlar çerçevesinde 200 yeni bilim ve araştırma görevi olacağının altı çiziliyor. İlk dört yıllık eğitimlerini tamamlayan Dyson Enstitüsü mezunları, Eylül ayında Dyson’a katılabilecek.

Dyson kurucusu ve baş mühendisi James Dyson, “Katı pil ve robotik teknolojilerinden destek alan makinelerimizin performansında sıçramalar elde edebilmek için mühendislik ekibimizi genişletiyoruz. Yeni başlayan kişiler öğrencilerimizden, alanlarında dünya çapında uzman olan kişilere kadar geniş bir ekibe dahil edilecek. Dünya çapında 83 pazarda satış yapmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Singapur’da 1400’ü Aşkın Dyson Çalışanı Var

Elde edilen verilere göre Dyson’ın global genel merkezi olarak geçen Singapur, mühendislik ekipleriyle birlikte ticari, gelişmiş üretim ve tedarik zinciri operasyonları için de ayrı bir merkez olarak nitelendiriliyor. Şirketin kısa süre sonra yeni global genel merkezi olacak olan tarihi ulusal anıt St. James Elektrik Santrali’ne geçiş yapacağı da söyleniyor.

Dyson, Singapur Teknoloji Merkezi’ni ve Science Park’ı dijital, mühendislik ve küresel siber güvenlik çalışmaları için merkez olarak kullanacak. Dyson şirketinin 800 dönüm büyüklüğündeki İngiltere’de yer alan en büyük Ar-Ge merkezlerinden birisini temsil eden Birleşik Krallık’taki iki ayrı kampüsüne de yeni araştırma odaklı görevler eklenecek.

James Dyson Vakfı Mühendis Adayları için Uluslararası Düzeyde Çalışıyor

Paylaşılan diğer verilere göre, Dyson, ilk torbasız elektrik süpürge olarak adlandırılan DC01’in 1993 yılında çıkış yapmasından sonra yeni teknolojiye sahip ürünler tasarlamaya devam ettiği de ortaya çıkıyor.

Şirketin yeni ürünler tasarlayabilmek için 2.75 milyar sterlinlik yatırımının yanı sıra, katı pil hücreleri, yüksek hızlı elektrik motorları, robotikler ve makine öğrenim teknolojilerine de yoğunlaştığı bilniior.

James Dyson Vakfı, mühendis adaylarını güçlendirebilmek adına eğitimde mühendisliği desteklemek ve tıbbi araştırmalar yapılabilmesi için uluslararası düzeyde çalışmalar sergiliyor. Vakıf tarafından her yıl düzenlenen tasarım ve mühendislik öğrencilerine açık uluslararası tasarım yarışması James Dyson Ödülleri 2005 yılından beri mali olarak ortalama 250 icadı destekliyor.

YORUMLAR