E-Ticarette Yeni Dönem: Ürün Fiyatını Yükselttikten Sonra İndirim Yapılması Önlenecek

Ticaret Bakanlığının yeni düzenlemesi, etiket fiyatını artırıp ardından indirim yapılmasını önleyecek.

e ticaret yönetmeliği
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

E-ticaretin altın çağını yaşadığı şu günlerde Ticaret Bakanlığı denetimlerini sıklaştırmaya devam ediyor. Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği uyarınca satıcıların etiket fiyatını yükseltip ardından “büyük indirim” yapmış gibi göstermelerini engelleyecek. 

Sezon sonu olması dolayısıyla şu an hepimiz dev indirim kampanyalarını gerek televizyonda gerek sosyal medyada yakından takip ediyoruz. Pek çoğumuz takip ettiğimiz ürünün eski fiyatıyla ancak “indirim” etiketi ile satıldığını görmüşüzdür. Yeni denetlemeler ile bunun önüne geçilmek isteniyor. Yeni yönetmeliğe göre ürünün bir önceki değil son bir ay içerisindeki en düşük fiyatı baz alınabilecek. Yani bir önceki yükseltilen fiyat üzerinden indirim yapılamayacak. 

Yönetmelikteki 14. madde, internet siteleri üzerinden ürünün hem kişiselleştirilmiş hem de güncel fiyatını belirtmelerini zorunlu tutuyor. Değişikliğe gidilen yönetmelikte taksit veya kredi kartı ile gerçekleştirilen satışların faiz oranları, geri ödeme bilgileri, ürün maliyetinin toplam değeri belirtilecek.

YORUMLAR