Einride, Dünyanın ilk Otonom Elektrikli Kamyon Girişimi Olarak Tesla’dan Önce Hareket Etti

İsveçli startup şirketi Einride, Pod adını verdiği aracıyla taşımacılık alanında çevreye verilen zararı minimum seviyelere indirmeyi hedefliyor.

einride, elektrikli kamyon, tesla
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Tesla ve benzeri şirketler sayesinde adını sık sık duyduğumuz otonom araçlar ulaşım, taşımacılık ve daha birçok farklı alanda geleceğini sürdürecek gibi duruyor. Sürücüsüz araç teknolojileri de her geçen daha güvenli ve kolay kullanılabilir hale geliyor.

Tesla’nın Semi adı verilen kamyonu da otopilot özelliğiyle kullanıcılara tanıtılmıştı. Fakat birçoğumuzun aksine Semi, kamu yollarında sürüş izni olan ilk otonom kamyonu değildi. Bu konudaki ilk önemli girişim İsveçli startup projesinden geldi.

2016 yılında ufak bir startup projesi olarak çıkışını gerçekleştiren Einride, şu an 100 kişilik büyük bir ekibe ve 41 milyon dolarlık bütçeye sahip. Einride’ın rakibi olan dünya çapındaki rakiplerine göre bu rakamlar karşılaştırıldığı zaman ufak bir rakam olduğu da unutulmamalı. Fakat yine de ünlü şirket, dünyanın yola çıkabilen ilk otonom kamyonunu herkesten önce çıkardı.

Einride Sadece Bir Kamyon Üreticisi Değil

İsveç merkezli Einride, projenin geliştirilmesindeki önemli motivasyonlarından birinin iklim değişiklikleri olduğunu söylüyor. Elektrikli otonom podlar dizayn eden şirket, birçok farklı ödülün yanında bu tarz çevre dostu bir araç ürettiği için de ayrı ödülleri elde etti.

Pod kamyonlar ise Einride tarafından üretilmiyor ve henüz satışa çıkmış değil. Otomobil sektörüne yeni giriş gerçekleştiren Apple gibi Einride da yalnızca araçları proje olarak oluşturuyor. Şirketin yarattığı araçların tasarımları, teknolojik donanımları, yazılımları ve markalaştırılması üzerine çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Einride imzalı kamyon şimdilik sınırlı bir yola çıkış iznine sahip durumda. Fakat şirketin sürdürülebilir taşımacılık ve ulaşımı geliştirme yolunda yasal engelleri aşacağına inanılıyor. Buradaki temel hedef taşımacılık ve ulaşımın sınırlandırılmadan yeni nesil teknolojiler ile sürdürülebilir hale gelmesi. Aynı zamanda karbon salınımının da azaltılması oluyor. Einride, kamyonların dünyaya açılacağı günleri bekleyerek çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

YORUMLAR