Ekonomi ve İş Dünyasının En İyi 20 Filmi

Filmler girişimciler için iyi bir ilham kaynağı olabileceği gibi aynı zamanda bilgi kaynağı da olabilir. İşte, en iyilerin bir listesi.

girişimci filmleri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Ekonomi ve iş dünyasında gelişim ve tutunabilirliğin en önemli koşullarından biri motivasyondur. İnsanlar dinledikleri hikayelerle, izledikleri belgesel ve filmlerle içinde bulundukları durumu daha iyi değerlendirebiliyor. Bunun yanında seçilmişlerin başarıları onlara da ilham ve umut olur. 

Şüphesiz, YouTube veya Netflix’in başarısı  “sinemanın en iyi sinemada izlendiğini” iddia eden birçok sinemaseveri etkiliyor. Yine de dijital bir arşivin sürekli ulaşılabilir olması herkesi memnun eder.

Girişimciler için tavsiye edilen sayısız film listesi olmasına rağmen zevklerin kişiler ve öneriler üzerindeki etkisi önemli diyerek sırasız bir şekilde film listesi hazırladık. Başlayalım!

1. The Wolf of Wall Street / Para Avcısı

IMDb:8.2

Herkes zengin olma hayali kurmuştur. Kimisi bunu yaşamın amacı haline getirmişken kimisi sadece tatlı bir varsayım olarak hayal kurmakla yetinir. Yayınlandığı dönemde çok konuşulan Para Avcısı, başarılı olmak için cesur hamlelerden kaçınmayan Jordan Belfort’un hikayesi. Belfort (Leonardo di Caprio) işin vücut bulmuş haliydi ve onun hakkında kötü ne söylenirse söylensin olduğu kişiden vazgeçmedi. Kendi kaderini çizen karakterlerden biri olan kahramanımız, hiçbir şeyden korkmadı. Hayal etmektense “yapmayı” tercih etti. 

Wall Street dünyası zayıflar için değil, orada başarılı olmak için çok fazla potansiyele sahip olmanız gerekiyor. Jordan başlangıçta piyasa çöküşü nedeniyle başarılı olamasa da pes etmedi. Hırslarına bağlılığı ve inatçılığı istemediği kadar zengin olmasını sağladı. Bu tür yükselişlerde her zaman olduğu gibi Jordan Belfort da  uyuşturucu ve diğer kötü alışkanlıklara esir olduğunda çöküş dönemi başladı.   

Para Avcısı, insanlara nasıl zengin ve başarılı olunacağını öğretmez. Aksine zenginliğin beraberinde getirebileceği etkileri, Jordan Belfort’un sahip olduğu finansal zenginliği gösterir.

Evet, o bir dolandırıcıydı, uyuşturucu bağımlısıydı ve genel olarak kravatlı bir serseriydi. Ama aynı zamanda çok kurnaz, zeki ve harika bir konuşmacıydı. Bedeli ne olursa olsun kendini görmek istediği kişi haline getirdi. 

Di Caprio’nun şahane performansı, gerçek hayattan yola çıkan bir hikaye ve Martin Scorsese’nin yönetmenliği! İzlemeyenlerin şans vermesini tavsiye ederiz. 

2. Pirates of Silicon Valley / Silikon Vadisi’nin Korsanları

IMDb: 7.2

Microsoft ve Apple arasındaki husumetin kökenlerine inen bu film, son zamanlarda çıkan Steve Jobs filmlerinden çok daha gerçekçi olmasıyla izlenmeye değer hale geliyor. 

Genç bilgisayar dehaları Bill Gates ve Steve Jobs’ın dünyayı fethetmeleri temalı bu film ile Apple ve Microsoft’un nasıl başladığını, dehayı açgözlülükle; amaçlılığı kincilikle; işkolikliği kişisel komplekslerle birleştiren iki dahinin nasıl ilerlediğini öğreneceksiniz.

Filmin sonu sürpriz değil. Dünün hayalperestleri milyarder olup kendi imparatorluklarını, Jobs Apple’ı ve Gates Microsoft’u, kurdular…

3. Sigara İçtiğiniz için Teşekkürler / Thank You For Smoking

Bu film ile tütün lobisi sahibi Nick Naylor’ın çıkmazlar karşısında hangi yolu tercih ettiğini gösteren serüvenler modern yaşamın aynası gibi. Bir girişimci için fikirlerini dünyaya tanıtma yeteneği çok önemlidir ve Nick’in bu konuda öğreneceği çok şey var.

4. Jerry Maguire

Jerry Maguire’ın hikayesi, konfor alanından çıkan ana karakterin kendisi için daha iyi olan bir geleceği inşa etmesinin hikayesi. Bazen işten ayrılmak, kişinin kaderini kontrol etmesine imkan tanır. Başarının kaynağı olan o çöküş anınında yükselmeyi izlemenizi tavsiye ederiz.

5.Aviator / Havacı

Bir Martin Scorsese ve Leonardo birlikteliği daha girişimcilere ilham veriyor. 11 Oscar’lı bu film, zaferleri kazanmak için cesaret ve kahramanlığın zorunlu olduğu bir atmosferde geçiyor.

6. En Şiddetli Sene / A Most Violent Year

Bu dönem filmi, dünyada ilkeli ve dürüst kalmanın ne kadar zor olduğuna değinen bir drama. 1980’lerde Amerika’da büyük ve başarılı bir petrol şirketi kurmayı başaran göçmen Abel Morales’in hikayesi, her zenginliğin arkasında büyük bir suç olup olmadığı sorusunu yöneltiyor.

7. 99 Francs / 99 Frank

Bir Fransız hicvi ile devam ediyoruz. Reklam endüstrisinin olumsuz yönlerini mizahi içerikle seyirciye sunan tam bir başyapıt. Jean Counen, dürüstçe, bazen sert bir şekilde, ahlaki ilkelere göz yumarak, Photoshop’ta düzenlenmiş insan yaşamını sunuyor.  

Ana karakterimiz Octave, insanları ve duygularını umursamayan parlak bir reklamcıdır ve kendisi de uyuşturucu kullanımı nedeniyle duyarlılığını çoktan kaybetmiştir. Sophie’yle olan trajik hikayeden sonra, kendini beğenmiş bir küstahlıktan biraz insan gibi bir şeye dönüşmesini izlemek ilginçti. 

8. Steve Jobs

Listedeki 2. Steve Jobs filmi olsa da bunu göze alıyoruz. Başrolünde Ashten Kutcher’ın yer aldığı 2015 film, Jobs’u tüm açılardan ve açılardan bize gösteriyor. Onun sadece önemli bir girişimci değil başarılı pazarlamacı tarafını da görmenizi sağlıyor.

9. Sosyal Ağ / The Social Network

Dünyanın en büyük sosyal ağının yaratılış hikayesi: Facebook’un! Yeni ve hırslı girişimcilerin kötü niyetli insanlarla karşılaşmasının adeta doğanın bir gereği olduğunu düşünmemizi sağlayan film, samimi havasıyla izleyici içine çekmeyi başarıyor. 

Mark Zuckerber’ün başarısını merkeze alan filmi izlemeyen varsa mutlaka listesine eklemeli.

10. Kan çıkacak / There Will Be Blood

Bir dönem filmi daha girişimci adaylarına veya girişimcilere kaybettikleri motivasyonları ateşlemek için yeni bir hikaye sunuyor. 1920’lerin Kaliforniya’sında , para ve kendi petrol şirketinin başarısı için her şeyi ve herkesi satmaya hazır olan açgözlü kapitalist Plainview’in macerasını izlemek son ana kadar heyecan verici. Harika bir oyunculuk, inceliklere kadar yazılmış karakterler ve keskin bir olay örgüsü ile mükemmel bir film.

11. Cruella

Bir Disney yapımı size girişimcilik yolunda ilham verebilir mi? Pazarlama ve daha fazla pazarlama için bu şaşırtıcı filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

12. Düzenbazlar Kulübü / Billionaire Boys Club

1983’te, büyük bir ticari zekaya sahip bir finans uzmanı olan Joe Hunt ve Los Angeles sosyetesi arasında birçok bağlantısı olan profesyonel bir tenis oyuncusu olan Dean Karny, eski Harvard meslektaşlarını Milyarder Erkekler Kulübü adlı bir yatırım fonu kurmaya ikna ettiler. Bu Amerikan rüyası filmine bir şans vermelisiniz. 

13. Metro

Eddie Murphy ile hem gülmeye hem de pazarlamanın farklı bir penceresine bakmaya ne dersiniz? Murphy, ikna gücünü soğukkanlılıkla kullanmak ve zihinsel hızla müzakere etmek için her zamanki rollerinin dışına çıkıyor.

14. Para Topu / Moneyball

Brad Pitt’in başrolde olduğu film, lider ruhunuzu sorgulamanıza sebep olacak. 

15. Joy

Bu filmde başarının adı: Neşe. Gerçek hayatta karşılaşabileceğiniz ve kahramanları kendi hayatınızla eşleştirebileceğiniz bu film, ideallerinizin peşinden gitmeniz için size bir ışık yakacak. 

16. Julie & Julia

Bu gerçek hayat hikayesi, ilhamını Merly Streep’ten alarak yemek blogu açan ana kahramanımızın başarı yolculuğu. Onun macerası da bize hayatta en kötü anların yeni başlangıçlara gebe olduğunu gösteriyor.

17. Girişimcinin Çağrısı / The Call of Entrepreneur

2007’de yayınlanan ilham verici ve şok edici bu belgesel, üç girişimcinin hayatını takip ediyor: bir bankacı, Çin’den bir mülteci ve bir çiftçi. Dünyanın farklı yerlerinden, ortak özellikleri olmayan bu üç adamın hikayesi adeta dünyanın küçük bir özeti. 

18. Kurucu / Founder

McDonald’s İmparatorluğunun sırları bu müthiş filmde ortaya çıkıyor. Milyarder Ray Kroc, hamburger işini kurumsal dünyadaki en yüksek başarı alanına nasıl taşıyabildi? Sorunun cevabı için bu sürükleyici filme bir şans verebilirsiniz.

19. Şef / Chef

Sosyal medyanın sizi en dibe vurabileceği gibi en yükseğe de çıkarabileceğini gösteren bu film ailenizle birlikte izleyebileceğiniz umut dolu bir hikaye sunuyor.

20. Umudunu Kaybetme / The Pursuit of Happyness

Başrolde Will Smith’in olduğu bu muhteşem film ne kadar kapitalizm övgüsü olsa da hikayesi ve samimiyetiyle ilham veren bir eser. Ana kahramanımız risk aldı ve epey yetişkin yaşına rağmen staja başladı. Hem de 6 ay boyunca tek bir kuruş dahi almayacağı bir staja. Mutlu sonla biten bu film kendinizi her zamankinden daha iyi hissetmenizi sağlayacak. 

+1

The Corporation / Şirket 

IMDb:8.0

Son olarak Leonardo Di Caprio’nun yapımcılığını üstlendiği bir belgeseli tavsiye ediyoruz. İnsan hayatının hiyerarşik yapısı ve doğası üzerine hazırlanan bu etkileyeci belgesel, Noam Chomsky  ve Michael Moore’un konuşmaları ile sizi hayatı sorgulamaya itiyor. 

Girişimci, her şeyden önce, kendi başına fikir üretebilen ve karar verebilen kişidir. Süreci yönlendirmek için, ayıklığa ve zihin açıklığına ihtiyacınız var. “Şirket” belgeseli, büyük şirketlerin zihninizi manipüle ettiği sırları ortaya çıkarıyor. Bu insan grupları, iyi fikirlerin arkasına saklanarak, yararsız malları acımasızca çevremize itiyor ve biz de onları karşılıksız ve şikayetsiz bir şekilde özümsüyoruz. 

Ufkunuzu açacak belgesellerden biri olacağına eminiz.

YORUMLAR