El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak İlan Eden İlk Ülke Olacak

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmeye yönelik yeni bir yasa sunmayı planladığını bildirdi.

bitcoin ilk defa resmi para birimi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan etmek istiyor. Bukele, cumartesi günü  Miami’deki bir Bitcoin konferansında gösterilen mesajında  önümüzdeki hafta ülkenin kongresine kripto para birimini Orta Amerika ülkesinde resmi para birimi haline getirecek yasa teklifini göndereceğini duyurdu. 39 yaşındaki başkan ayrıca ülkesine Bitcoin teknolojisi ile bir finansal altyapı oluşturmak için dijital cüzdan şirketi Strike ile ortaklık kurduğunu da duyurdu. Bunu El Salvador’un ilerlemesine yardımcı olabilecek bir fikir olarak nitelendirdi.

Bukele, “Gelecek hafta, Bitcoin’i El Salvador’da yasal bir para haline getirecek bir yasa tasarısını Kongre’ye göndereceğim”  şeklinde başlayan konuşmasına şöyle devam etti: “Kısa vadede bu, istihdam yaratacak ve kayıtlı ekonomi dışındaki binlerce kişiye finansal katılım sağlamaya yardımcı olacak ve orta ve uzun vadede bu küçük kararın insanlığı en azından birazcık doğru yöne itmemize yardımcı olabileceğini umuyoruz”. 

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele

El Salvador’un şu anki resmi para birimi, ABD dolarıdır. Halihazırda El Salvador vatandaşlarının dörtte biri Amerika Birleşik Devletlerinde yaşıyor. Nayib Bukele’nin 28 Şubat seçimlerinde yakaladığı yüksek popülarite, mecliste açık bir üstünlükle iktidar olmalarını sağladı. Dolayısıyla herhangi bir yasama teklifinin meclisten geçme olasılığı çok yüksek oluyor. Başkan, bu geçişin %70’inin banka hesabı dahi olmayan El Salvador’un finansal katılımını iyileştirebileceğini savunuyor. Kendisi Trump ile olumlu bir ilişki yaşarken Joe Biden yönetimi ile daha gergin bir ilişkileri var. 

Bukele, agresif bir şekilde de olsa El Salvador’un komşularından çok daha başarılı bir COVID-19  aşı programı yürüttüğü için övgü almıştı.

YORUMLAR