El Salvador Hükümeti, Bitcoin’i Kabul Etmeyen İşletmeleri Cezalandıracak

El Salvador, Bitcoin kullanımının ülke genelinde kullanımını artırmak için bu birim üzerinden işlem yapmayan işletmeleri cezalandıracak.

bitcoin el salvador kararı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

El Salvador, Bitcoin’i resmi para ilan eden ve bunu ilan eden ilk ülke olarak tarihe adını yazdırmıştı. Ülkedeki yeni yasaların yürürlüğe girmesine kısa bir süre kala yeni haberler de gelmeye devam ediyor. Lider Nayip Bukele’nin hukuk danışmanlığını yapan Javier Argueta, yeni açıklamasında Bitcoin ile ödeme yapmayı ve ulusal Chivo cüzdanını kullanmayı reddeden işletmelerin cezalandırılabileceklerini söyledi.

bitcoin

Cezalandırmalar ise Tüketici Muhafaza Yasası kapsamında yapılacak. Argueta tarafından yapılan bu açıklama Nayib Bukele’nin Bitcoin’in isteğe göre kullanılabileceğini belirten Twitter gönderisiyle örtüşmüyor. Nakit taşımaya devam etmek isteyenlerin tamamen özgür bırakıldığının belirtilmesinin ardından bu açıklamaların gelmesi gündemde biraz karışıklığa da yol açtı.

Yeni Madde Tepkilere Yol Açtı

Çelişkili açıklamalar, ülkedeki muhalefet tarafından da büyük tepki topladı. FLMN partisi temsilcisi olan Anabel Belloso, hükümeti yalan söylemekle suçlayarak ortaya çıktı. Ülkedeki vatandaşlar ise bu maddenin yürürlüğe girmemesi gerektiğini savunuyorlar. El Salvadorlu vatandaşların %70’lik kısmının Bitcoin yasasını desteklemediği daha önceki dönemlerde belirtilmişti.

Birçok farklı kurum ve kuruluş kanunlara karşı yapılan protestolara destek vererek bu yasanın ekonomik olarak çöküntüye yol açabileceğini söylemişti. İlerleyen günlerde yasalar netleştiği zaman ufak çaplı bir karışıklığın ortaya çıkabileceği de düşünülüyor.

YORUMLAR