Elektrikli Robot BeBot Sahildeki Atıkları Topluyor

Sahil temizleme robotu BeBot, güneş enerjisiyle çalışıp Sigara izmaritlerini, küçük plastik parçalarını ve kırık camları topluyor.

güneş enerjili robot
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Robotlar son birkaç yılın en gözde teknolojik ürünleri. Yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesi, bu tür robotik birimlerin artık daha yüksek bir performansa sahip olmasını sağladı. BeBot, sahilde her türlü nesne ve çöpü aramak ve toplamak için özelleştirildi. Güneş enerjisiyle çalıştığı için kendi kendine yeten bir robot olarak nitelendirilen BeBot, Poralu Marine ve 4ocean tarafından plajların kalitesini artırmak amacıyla üretildi. 

Bu robotun ana işlevi, bir günlük akınlar sonrasında insanın izini ortadan kaldırmak. Bildiğiniz gibi insan izi çöp ile eşleştirilebilir. BeBot’un çalışması da çok basit. Ana özelliklerinden biri, elbette, yüzeydeki bir dizi fotovoltaik hücrenin düzenlenmesinde yatmaktadır. Bu çözüm sayesinde BeBot’u elektrik akımına bağlamanıza gerek kalmaz. Sadece güneşe maruz bırakmalısınız. 

Şu anda, bu ürün kumun 10 santimetre altına kadar erişebilme kapasitesine sahip. Saatte yaklaşık 3.000 metrekareyi temizleyebilir. 

YORUMLAR