Elon Musk 2021’de Hayır Kurumlarına 150 Milyon Dolar Harcadı

Tesla’nın ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın yıl içinde duyurduğu bağışları 150 milyon doları buldu.

girişimci milyonluk bağış
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Elon Musk, dünyanın en zengin insanı olmaya adayken bunu hayırsever bağışlarıyla da desteklemeye başladı. CEO’nun yükselişi son birkaç yıldır yukarıya doğru hareket ederken bağışları düz bir çizginin üzerindeki hafif hareketler düzeyinde kalıyordu. Bu profilini değiştirmeye karar vermiş olsa gerek. 

Musk, 2021’in sadece ilk dört ayında yaklaşık 150 milyon doları doğrudan hayır kurumlarına bağışladı. Recode’un raporuna göre henüz ilk çeyrekteki bu bağış ünlü CEO’nun 2021’den önceki tüm hayırsever bağışlarının toplamının iki katına denk geliyor. Ekibi, yeni bağış fikirleri bulmak için fazladan zaman harcamış gibi görünüyor. 

Ünlü girişimcinin şimdiden taahhüt ettiği hibeler şu şekilde:

  • Karbon Yakalama Yarışması’nın XPrize ödülü için 100 milyon dolar,
  • Daha önce bir röportaj da verdiği çevrim içi eğitim platformu Khan Academy’ye 5 milyon dolar,
  • Koronavirüsü inceleyen Bostonlu araştırmacılara 5 milyon dolar,
  • Kendi adını taşıyan vakfında gıda bankalarını işleten Feeding Texas’a 1 milyon dolar,
  • Barstool Sports tarafından yönetilen bir fona açıklanmayan miktarda hediye ve bağış, 
  • SteamSpace tarafından yürütülen alan odaklı bir yarışma.
  • UNICEF tarafından gelişmekte olan ülkelerdeki internet girişimini genişletmek için yürütülen proje,
  • Güney Teksas’taki Rio Grande Vadisi’ndeki kar amacı gütmeyen kuruluşlara 30 milyon dolar ki bunun 20 milyon doları yerel okullara gidiyor. Diğer 10 milyon doları ise Teksas, Brownsville şehrinin merkezini yeniden canlandırmak için harcanacak. 

Listeden de anlaşılacağı üzere bu zamana kadar tek seferde yaptığı en büyük bağış XPrize yarışmasıdır. 100 milyon dolar, atmosferdeki karbondioksiti yakalamak ve onu kalıcı olarak yok etmek için en iyi makineyi üreten girişimcilere verilecek.

Önceden bağışların anonim olarak yapılması gerektiğine inandığına yönelik açıklamalar yapmasına rağmen son dönemde şeffaflık politikasını bu alana da yaymaya karar verdi. Tesla hisselerinin yükselişi devam ederken Elon Musk’ın dünyanın en zengin insanları arasında kalması ön görülüyor. Bu da daha fazla bağış ve hibe haberleriyle gündeme geleceği anlamını taşıyor. Tutumunu devam ettirirse o da en hayırsever girişimciler arasına girebilir.

YORUMLAR