Elon Musk Bitcoin’e Dönüşün Tek Şartını Açıkladı, Piyasa Hareketlendi

Elon Musk, madenciler daha fazla temiz enerji kullandığı takdiirdeTesla'nın Bitcoin'leri kabul edeceğini söyledi.

tesla ödemelerinde bitcoin
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Tesla CEO’su Elon Musk, elektrikli otomobil markasının, madenciler daha fazla yenilenebilir enerji kullandığında Bitcoin işlemlerine izin vermeye devam edeceğini söyledi: “Pozitif gelecek eğilimi olan madenciler tarafından makul (~ yüzde 50) temiz enerji kullanımının teyidi olduğunda, Tesla Bitcoin işlemlerine izin vermeye devam edecek.

Bitcoin pazar günü yüzde 5.1 artarak 37.360.63 dolara yükseldi ve Musk’ın tweet’inden sonra önceki kapanışına 1.817.87 dolar ekledi. Musk ayrıca Tesla’nın Bitcoin’in piyasayı hareket ettirmeden kolayca tasfiye edilebileceğini doğrulamak için hisselerinin yaklaşık yüzde 10’unu sattığını söyledi.

Musk, mayıs ayında Tesla’nın artık araba alımları için Bitcoin’i kabul etmeyeceğini  duyurmuştu. Şirketin kripto para birimindeki karşısındaki duruşundaki bu hızlı dönüş için uzun süredir devam eden çevresel endişeleri gerekçe göstermişti. Bu açıklamanın ardından %10’dan fazla düşen Bitcoin tekrar Musk’ın son tweet’i ile yükselmeye başladı.  

Milyarder, kripto para biriminin umut verici bir geleceği olduğuna inandığını, ancak çevreye büyük bir maliyeti olamayacağını söyledi.

YORUMLAR