Elon Musk Bitcoin Ödemelerinden Vazgeçmesi Tesla Yatırımcılarını Memnun Etti

Tesla artık Bitcoin ile ödeme kabul etmeyecek. Bu tarz ödemelere en başından beri karşı olan yatırımcılar, yeni durumdan memnun.

bitcoin ödeme yöntemi askıya alındı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Elon Musk’ın CEO’luğunu yaptığı Tesla, 2021 Şubat’ında 1,5 milyar değerinde Bitcoin yatırımı yapıp bir sonraki ay da aynı kripto para birimi ile ödeme kabul edeceklerini duyurmuştu. Aradan henüz 2 ay geçmişken şirket bu kararından döndü. Ödeme seçenekleri arasından Bitcoin çıkarıldı. Reuters’a göre mart ayında atılan radikal değişime en başından beri olumsuz bakan yatırımcılar, eski normale dönmenin memnuniyetini yaşıyor. 

Tesla yatırımcısı APG Varlık Yönetimi Baş Yatırım Sorumlusu Peter Branner, konuyla ilgili şunu söyledi: “Rengi ne olursa olsun enerji israfından kaçınılmalıdır. Ve Tesla ana işine odaklanmalıdır.” 

Elektrikli araba firmasının Bitcoin ile ödeme kabul etmesine tepki gösteren grup sadece yatırımcılar değildi. Çevre aktivistleri de karşı çıkmıştı. Çünkü kripto para işlemleri sırasında yüksek miktarda bilgisayar enerjisi harcanıyor. Cambridge Üniversitesi ve Uluslararası Enerji Ajansı verileri, 2019’a göre yılda 22 milyon ila 22,9 milyon metrik ton arasında karbondioksit emisyonu ürettiğini gösterdi. Bu enerjinin üretimi ise daha çok fosil yakıtlardan gelir. Elon Musk da son açıklamalarında bu tutumu arkasına aldı, diyebiliriz. En kötü emisyona sahip olan yakıtın kömür olduğunu söyleyip kripto para birimleri daha sürdürülebilir bir teknoloji kullandıklarında tekrar ödeme seçenekleri arasına katabileceklerini dile getirdi. Geçen zamanda bu yolla ödeme alınıp alınmadığını ise bildirmedi. 

İsmini vermeyen İngiltere merkezli bir yatırımcı, Musk’ın bu dönüşünün, tüketici ve yatırımcı hoşnutsuzluğunun değişime zorlama kabiliyetini gösterdiğini ve kripto para birimlerinin karbon ayak izine gömülü olduğunun daha geniş bir şekilde tanınmasını sağladığını söyledi. İngiliz yatırımcıya göre marka stratejilerine kripto parayı dahil etmek isteyenlerin bu durumu  bir uyarı olarak alması gerek.

Musk’ın yeni açıklamaları  Bitcoin’in değerinde% 17’lik bir düşüşü tetikledi. 

YORUMLAR