Beyin Çipi Takılı Maymun, Elon Musk’ın Neuralink’i ile Düşünerek Video Oyunu Oynadı

Ünlü girişimci Elon Musk’ın Neuralink'i bir maymun üzerinde denendi ve maymuna ‘’Pong’’ adlı video oyununun oynatıldığı videolar ortaya çıktı.

elon musk, neuralink, yapay zeka
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Elon Musk’ın insan beynine çip takma projesi” olarak adlandırılan Neuralink’in maymun üzerinde test edildiği görüntüler ortaya çıktı.

Yeni yayınlanan 3 dakika uzunluğundaki özel videoda, implant takılmış 9 yaşındaki Pager isimli bir maymunun ‘’Pong’’ oyununu oynadığı görülüyor.

Video içerisinde aynı zamanda maymunun joystick’i yukarı ve aşağı hareket ettirirken ekranın alt kısmında bulunan pipet ile içtiği muzlu süt ile ödüllendirildiği de izlenebiliyor.

Konu ile ilgili Twitter üzerinden paylaşım yapan Musk, ‘’İlk Neuralink ürünü; felçli bir insanın akıllı telefonu, baş parmağını kullanan birine göre hızlıca kullanabilmesini sağlayabilir.’’ ifadelerine yer verdi.

Yeni Sürümler Ne Gibi Özellikler Sunacak?

Paylaşımın devamında, ‘’Yeni gelecek sürümler, beyinde yer alan Neuralinklerden vücut motor ve duyusal nöron kümelerindeki Neuralinklere sinyal aktarabilecek. Böylelikle belden aşağısı felç olan bir kişinin tekrar yürüyebilmesi sağlanabilecek.’’ dedi.

Amerikalı milyarder, cihazın kafatasına implant edildiğini ve kablosuz olarak şarj edilebileceğini de belirtti. 2016 yılında Musk’ın kurduğu San Francisco merkezli Neuralink, belirli hastalıkları iyileştirmeye ve insanlığı yapay zeka ile uyumlu hale getirmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz yılın ağustos ayında, Neuralink’in tanıtımında bu cihazın bir domuz üzerinde test edildiğine de tanıklık etmiştik.

YORUMLAR