Elon Musk Kendini Tesla’nın “Tekno Kralı” İlan Etti

Ünlü girişimci Elon Musk’ın Tesla’daki yeni unvanı “Tekno Kralı” oldu.

Tecknoking of Tesla unvanı ile twitter'da
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Milyarder girişimci Elon Musk, CEO unvanından sıkılmış olacak ki bir farklı bir isimlendirme yoluna gitti. Yeni unvanı: “Tecknoking of Tesla” yani “Tesla’nın Tekno Kralı”! Duyuruyu bu kez Twitter’dan yapmadı. Wall Street’in denetimiyle ilgilenen ABD federal organı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na gönderilen resmi bir notla vaziyet ilan edildi. Aynı notta, CFO Zach Kirkhorn’un unvanı da  “Master of Coin” yani “Madeni Para Ustası” olarak yazıldı. Tabii ki değişiklik Twitter profiline de işlendi.

Kirkhorn’un unvanına baktığımızda aklımıza doğrudan kısa bir süre sonra müşterilerinin arabalarını satın almak için kullanmasına izin vermeyi vaat ettikleri sanal para birimine 1,5 milyar dolar yatırım yapıldığı haberi canlanıyor. 

Bir bakış, kendi şehrini kurmak için hazırlıklarına devam eden Musk’ın kraliyet unvanlarını dağıtmaya başladığını söylüyor. “Madeni para ustası” da kraliyet muhasebecisi için kullanılan ortaçağ unvanlarından birine atıf yapıyor olabilir. Tıpkı “kral” gibi… Dolayısıyla kendisinin tarihsel alıntılarına devam edip etmeyeceği de yeni bir merak konusu oldu. 

Bir diğer perspektif ise Musk’ın açıkça Game of Thrones’a gönderme yaptığını belirtiyor. Dizisi de çekilen ünlü romanda kral ve kraliçenin saymanına “Master of Coin” denilmekte. Tesla’nın üst düzey yöneticilerinin -özellikle Musk’ın- gelişigüzel tavır ve paylaşımları şirketin yatırımcılarıyla davalık olmalarına dahi sebep olmuşken bu yeni adımın nasıl karşılanacağı merak konusu oldu. Şöyle ki 2018 yılında, şirkete dair yanıltıcı ifadeler kullanarak tweetler attığı gerekçesiyle CEO’luktan ayrılmak zorunda kalmıştı. Musk, krallığını ilan etmişken tahtından ayrılması önceki kadar kolay olmasa gerek.

YORUMLAR