Elon Musk,100 Milyon Dolar Ödüllü “Karbon Yakalama Yarışması”nı Duyurdu

Milyarder girişimci Elon Musk, karbon giderme teknolojisi için tarihteki en büyük teşvik ödülünü ödemeye hazır. Dört yıl sürecek X Prize Foundation, dünyanın dört yanından katılacak ekiplere açık.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Büyük şirketler, bir süredir küresel ısınmayla mücadele için gerçekçi ve işlevsel projeler yaratıyor.  Hatta bunun popüler bir akım olduğunu bile söyleyebiliriz. Geçen yıl birçok şirket, Stripe platformunu kullanarak gelirlerinin bir kısmını karbon giderme teknolojisinin geliştirilmesine yönlendirmişti. Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın XPrize Foundation ile yapmaya çalıştığı da aslında bu amaca hizmet ediyor. Yarışma, yılda bir gigaton yani bir milyar ton CO2’i dünyadan uzaklaştırmayı hedefliyor. Karbon giderme teknolojisine ulaşmak için yarışma teşvikini kullanan Musk, bu pahalı fikri hayata geçirmekte kararlı.

Gerçekten anlamlı bir etki yaratmak istediklerini söyleyen Musk, yarışmanın teorik olmadığının altını çizdi: Bu teorik bir yarışma değil; Ölçülebilir bir etki yaratabilecek ve gigaton düzeyinde ölçeklenebilecek gerçek sistemler kuracak ekipler istiyoruz. Ne olursa olsun. Zaman çok önemli.

Yarışmanın İşleyişi

Dört yıllık yarışmaya 100 milyon dolarlık ödül fonu ayrıldı. Öncelikle, 18 ay içinde 15 takım seçilip bu takımların her birine 1 milyon dolar verilecek. Ayrıca yarışmaya katılan 25 öğrenci takımına 200 bin dolarlık burs dağıtılacak. Büyük ödülün kazananı 50 milyon dolar, ikincisi 20 milyon dolar ve üçüncüsüyse 10 milyon dolar alacak.

Ekiplerin yarışmayı kazanmak için karbondioksiti doğrudan atmosferden veya okyanuslardan çekip çevreye zarar vermesini önleyecek bir makine geliştirmeleri gerekiyor. Yarışmanın detaylı açıklaması ve şartları 22 Nisan Dünya Günü’nde  açıklanacak. Projenin sonlanacağı tarihse 2025 Dünya Günü olacak. 

YORUMLAR