Elon Musk’ın Dogecoin Tweet’i Değer Kaybettirdi

Milyarder girişimci Elon Musk, kripto paraların değerlerini tek bir Tweet ile etkilemeye devam ediyor. Bu sefer hedef Dogecoin’di…

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, kripto para birimlerine verdiği destek ile gündem oluyordu. Bugün de bunun bir başka örneği ile karşımızda. Pazar günü attığı Tweet ile Dogecoin’in başlıca sahiplerini desteklediğini açıkladı. Dogecoin’deki sorunun ise çok fazla yığılma olduğunu hissettiğini belirtti: Büyük Dogecoin sahipleri, madeni paralarının çoğunu satarsa benim tam desteğimi alacak. Bana göre Dogecoin’de gerçek sorun çok fazla yığılma olması.

Dijital tabanlı kripto paralar ile ilgili yaptığı her açıklama ile değerlerinde yükseliş ve düşüşe sebep olan Musk, uzun bir aradan sonra bu kez Dogecoin’in düşüşe geçmesine sebep oldu. Bitcoin’in ardından Dogecoin’e de destek veren ünlü iş insanı yaptığı yeni paylaşımla Dogecoin sahiplerini paralarını satmaları için teşvikte bulundu. Büyük bir kitle, Musk’ın tavsiyesini dinleyince kripto para birimi, ciddi bir düşüşe geçti ve yatırımcılarını korkuttu. Geçtiğimiz hafta başında 0.08 doların üzerine çıkarak kendi rekorunu kıran Dogecoin, gündem olan paylaşımın ardından %20’nin de üzerinde değer kaybı yaşadı ve yeni haftaya bu düşüşle giriş yaptı. 2013’te iki yazılımcı tarafından ‘şaka amaçlı’ olarak geliştirilen Dogecoin, Musk gibi ünlü isimlerin destekleriyle yükselişe geçmişti.

YORUMLAR