iPhone ve iPad’lerde En Çok Veri Toplayan Uygulamalar Neler?

VPN şirketleri tarafından ortaya çıkarılan yeni listeler ile beraber en fazla veri toplayan iPad ve iPhone uygulamaları belli oldu.

iphone, ipad
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Virtual Private Network hizmeti veren bir şirket iOS işletim sistemine ait yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma neticesinde işletim sisteminde en fazla veri toplayan uygulamalar da ortaya çıkmış oldu.

Şirketin güncel araştırmalarına göre mesajlaşma ve görüntülü arama kategorisinde en çok veriyi Facebook Messenger’ın topladığı ortaya çıktı. Bu kategorilere derinlemesine bakıldığı zaman ise en az verinin Cisco Webex Meetings tarafından alındığı belirlendi.

Sosyal medya uygulamaları arasında rekor Facebook’a ait durumda. Pandemi sürecinin popüler uygulamaları arasındaki Clubhouse’da en az veri toplayanlardan oluyor. Ödeme yöntemi sunan PayPal’da en yüksek veri alanlar arasında bulunuyor. Bu kategorideki en az veri alan uygulama MoneyGram olarak öne çıkıyor.

En Fazla Veri Toplayan Kategoriler

Popüler video izleme platformu olan YouTube neredeyse attığınız her adımı takip ediyor. Size özel videolar önerebilmek adına harekete geçen YouTube, izleme geçmişiyle beraber özel verilerinizi de topluyor.

Online dating uygulamalarını kullanıyorsanız Badoo’nun en fazla veriyi topladığını bilmelisiniz. Türkiye’de pek ilgi görmeyen Zoosk ise bu kategorinin en az veri toplayanlarından oluyor.

Listeye bakış atıldığı zaman en çok kişisel veri toplayan kategorilerin sosyal ağlar, yemek siparişi uygulamaları, alışveriş, dating ve ödeme platformları olduğu görülüyor.

YORUMLAR