En Fazla Mobil Uygulama İndiren Ülkeler Açıklandı

En fazla mobil indirilen ülkelere ait verilerin açıklanması Türkiye’nin uygulama tüketim alışkanlıklarıyla ilgili de ipuçları veriyor.

mobil uygulama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2020 ve 2021 yılında Google Play üzerinden en fazla uygulama indiren ülkeler arasında Türkiye 7. sırada yer alıyordu. Sensor Tower tarafından yapılan araştırmalara göre önümüzdeki yıllarda sıralamada büyük değişiklikler olacağı söyleniyor. Tahminlere göre uygulama tüketim alışkanlıklarının da değişeceği belirtiliyor.

mobil uygulamalar

Yapılan araştırmalara göre en fazla mobil uygulama indiren ülkeler arasında ilk sırada Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor. Bu listeyi hemen ardından Çin, Japonya, Birleşik Krallık, Rusya, Brezilya ve Fransa takip ediyor. 8. sırada ise Suudi Arabistan, 9. sırada Almanya ve 10. sırada Vietnam bulunuyor.

Beklentiler Yükseliyor

Türkiye yeni açıklanan ilk 10’luk listede yer almıyor. Fakat ülkelerin büyük bir kısmı nüfus olarak Türkiye’nin üzerindeki rakamlara da sahip. Ülkelerdeki mobil cihaz kullanım oranları da bir hayli yüksek. 2020 yılının başından beri etkili olan salgının da mobil uygulama indirme sayıları üzerinde etkili olduğu düşünülüyor.

Türkiye’deki son birkaç yılın verilerinden ziyade daha eski dönemlere bakıldığı zaman Google Play Store’da ilk 10 da yer alındığı görülüyor. 2025 yılında ise Türkiye’nin bu sıralama içerisinde geriye doğru gideceği söyleniyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in ile beraber Hindistan çıkışlı teknoloji girişimlerinin de sesinin daha fazla duyulacağı ortaya çıkıyor.

Türkiye’nin uygulama alanında farklı bir konuma geldiği de ortaya çıkıyor. Yerli girişimlerin sayısının giderek artması beklentileri yukarıya doğru çekiyor. En fazla mobil uygulama indiren ülkelerdeki mobil uygulamaların başarıları da bir hayli yüksek oluyor.

YORUMLAR