En İyi WordPress Eklentileri

Dünyanın en popüler sitelerinden bazılarının ortak özellikleri nelerdir? Hepsi sitelerini güçlendirmek için WordPress içerik yönetim sistemini kullanır. Dürüst olmak gerekirse bu şaşırılacak bir şey değildir çünkü WordPress harika bir çözümdür.

wordpress eklentileri
Timur Demir

Yazar

Timur Demir

Ancak, özellikleriyle çok fazla esneklik sunsa bile çekirdek yazılımda hala belirli düzeyde işlevsellikler eksiktir. WordPress’in temel yazılımını tamamlanmamış bir bulmaca gibi düşünebilirsiniz. İşte bu açıdan, en iyi WordPress eklentileri eksik parçaları tamamlar.

En iyi WordPress eklentisi nasıl seçilir?

Bir şeyi açıklamaya kavuşturmak iyi bir fikir olacaktır. “Mutlaka olması gereken” eklenti diye bir şey yoktur. Bunun yerine önemli olan şey kullanacağınız eklentinin türüdür. Bir listeyi körü körüne takip etmek yerine ihtiyaçlarınıza göre eklentiler seçmelisiniz.

Sitenize en uygun olanı belirlemek ve aramanızı daraltmak için atabileceğiniz çeşitli adımlar vardır. WordPress eklenti deposundaki her eklentinin sayfası, eklenti ve onun amacı konusunda çeşitli bilgiler verir. Bir eklentinin sizin için uygun olup olmadığını anlamak için bunlara bakabilirsiniz.

Ücretsiz vs. Ücretli

Hepimiz ücretsiz eklentileri severiz. Ancak bu daha iyi oldukları anlamına gelmez. WordPress eklentileri benzer durumdadırlar. Hemen para harcamak istemiyorsanız ücretsiz eklentiler harika olabilir. Çoğu temel işleri halletmek için yeterlidir.

Ancak, daha fazla özellik veya daha yüksek özelleştirme arıyorsanız, daha fazla özelliğin kilidini açmak için çoğu eklentinin ücretli sürüme yükseltilmesi gerekecektir. Ücretli eklentilerin daha iyi uyumluluk ve daha iyi güvenlik sağlamak için tasarlandığı unutulmamalıdır.

Bunun ötesinde sitenizi özelleştirmek ve geliştirmek için daha kapsamlı bir özellik seçimi elde edersiniz. Parasal taahhüt endişelendiğiniz bir konuysa, çoğu premium eklentinin uygun fiyatlı olabilmesi sizi memnun edebilecektir.

Ortalama Eklenti Puanı

wordpress eklentisini ortalama puanı

Bir WordPress eklentisinin genel puanı size çok şey söyleyebilir. Önceki kullanıcılar, deneyimlerine göre bir eklentiyi beş yıldıza kadar puanlarlar. Ortalama olarak en az dört yıldız içermeyen seçenekleri atlamalısınız.

Tek yıldızlı, iki yıldızlı veya üç yıldızlı puana sahip eklentiler çoğunlukla kusurludur. Bunlar birçok sorun yaratırlar. Daha yüksek puanlı eklentiler iyi korunurlar, iyi çalışırlar ve yeterli destek sunarlar. Bu yüzden yüksek puan almayı başarırlar.

İncelemeler

wordpress eklentileri hakkında yorumlar

Bir eklentinin kalitesini doğrudan kullanıcıların yorumlarıyla belirlemekten daha iyi bir yol yoktur. Bu şekilde, bir eklentinin başarılı olup olmadığını kesin olarak bilirsiniz. Toplam puan sayısına bakarak incelemeleri gözden geçirmelisiniz.

Örneğin, bir eklenti yalnızca beş kişi tarafından puanlanmış ise bu nispeten yeni olduğu anlamına gelir. İyi bir inceleme verirlerse, ortalama puan otomatik olarak daha yüksek olacaktır. Daha fazla kullanıcının puanladığı ve incelediği eklentileri indirmek her zaman daha iyidir.

Destek

wordpress eklentileri destek forumu

WordPress eklenti deposundaki her eklentinin destek forumu vardır. Bu forumlardaki etkinlik düzeyini kontrol etmek için destek sekmesine gitmelisiniz. Geliştiricinin yanıt verdiğine ve kullanıcı tarafından bildirilen sorunları çözerek kullanıcılara iyi bir deneyim sunmak istediğine dikkat etmelisiniz.

Ücretli bir eklenti kullanıyorsanız destek sekmesi yerine resmi web sitesine gitmeniz daha doğru olacaktır. Destek almanın ne kadar kolay olduğunu öğrenmelisiniz. Geliştiricilerin üretkenliğini kontrol etmek için bir destek e-postası göndermelisiniz.

Bir eklentide birden fazla çözülmemiş başlık varsa veya test e-postanıza bir yanıt alamazsanız, bu muhtemelen eklentinin terk edildiği veya geliştiricilerin kullanıcı sorunlarına yanıt vermediği anlamına gelir. Bu gibi durumlarda sorun yaşamanız durumunda yeterli desteği alamazsınız.

Güncellik

wordpress eklentilerinin son güncelleme tarihleri

En iyi eklentiler düzenli olarak güncellenirler. Güncelleme söz konusu değilse veya son güncellemeden bu yana uzun zaman geçmişse eklentinin bakımı iyi değil demektir. Elbette bazı istisnalar olabilir. Ancak düzenli güncellemeler çok önemli bir husustur.

İdeal olarak eklenti güncellemeleri WordPress’in temel güncellemeleriyle uyumlu olmalıdır. Bu, optimum uyumluluk sağlayan bir durumdur. WordPress eklenti havuzunu ziyaret ederek bir eklentinin en son ne zaman güncellendiğini kontrol edebilirsiniz.

Farklı WordPress Eklenti Türleri

Tüm eklentiler, sitenizin performansını ve dönüşüm oranlarını artırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. İstediğiniz kadar eklenti indirebilecek olsanız bile bunu yapmamalısınız. Gereksiz eklentiler sitenizi yavaşlatabilecektir. Bunun yerine ihtiyacınız olanlara yönelmelisiniz.

SEO

SEO WordPress eklentileri, doğru şekilde kullanmanız koşuluyla sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olurlar. Örneğin, 2.5 milyon ziyaretçi elde eden bir sitenin 2 milyon ziyaretçisi arama motorlarından geliyor olsun. Bunu nasıl başarabilirsiniz?

Site içi SEO anlamında siteyi optimize etmeniz, bağlantılar oluşturmanız, düzenli olarak blog gönderileri yayınlamanız ve kullanıcıları sinyalleri için siteyi optimize etmeniz gerekir. Bu kombinasyonu doğru yaptığınız zaman sürekli büyüyen bir Google trafiğine sahip olursunuz.

WordPress sitenize SEO eklentileri yükleyerek de bunu yapabilirsiniz. Elle onlarca çalışma yapmak zorunda kalmadan sitenizi ve blog yayınlarınızı Google’ın ilk sayfasına götürecek meta etiketler, başlıklar ve açıklamalar ekleyebilirsiniz.

Güvenlik

Güvenlik eklentileri sizi kötü amaçlı yazılımlardan, bilgisayar korsanlarından ve diğer siber suç türlerinden korur. Anormal faaliyetler hakkında sizi anında bilgilendirirler ve sorun daha başlamadan müdahale etme şansı sunarlar.

wordpress güvenlik eklentileri

Her sitenin bir güvenlik eklentisine ihtiyacı vardır. Kötü niyetli bilgisayar korsanlarının meraklı gözlerinden kimse kendi başına korunma şansına sahip değildir. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey bir güvenlik eklentisi edinmektir.

Analitik

Bir site oluşturmak ve onu sürdürülebilir kılmak istiyorsanız makul miktarda sıkı çalışma yapmanız gerekir. Dolayısıyla, çabalarınızın karşılığını alıp almadığınızı bilmek istersiniz. İşte bu noktada çeşitli verilere ulaşmak istersiniz.

Analitik verileri, pazarlama stratejilerinizi desteklemek için size ziyaretçi sayınız, kullanıcı etkileşiminiz ve diğer önemli bilgiler hakkında ayrıntılı bir hesap verir. Bu eklentileri, daha iyi pazarlama kararları vermenize yardımcı olabilecek güvenilir bir arkadaş olarak düşünebilirsiniz.

Önbellek Oluşturma

Hiç kimse yavaş yüklenen sitelere gitmekten hoşlanmaz. Aslında, bir sitenin yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse, kullanıcıların %53’ü siteyi terk ederler. Bu sorunu gidermek için tam olarak bir önbellek eklentisine ihtiyacınız var demektir.

Bu eklentiler, sitenizdeki verileri ziyaretçilerin tarayıcılarına kaydeder. Sitenize her döndüklerinde, tarayıcı içeriği sunucudan almak yerine yerel olarak yükleyerek işlemi çok daha hızlı hale getirir. Böylece siteniz çok daha hızlı açılan bir yer haline gelir.

Liste Oluşturma

E-posta pazarlamasına harcadığınız her dolar için yaklaşık 40 dolar kazanırsınız. Temel olarak e-posta ile pazarlama bir altın madenidir. E-posta pazarlama kampanyanızın başarılı olması için bir liste oluşturma eklentisi size yardımcı olabilecektir.

Bu eklentiler, e-posta toplama sürecini kolaylaştırabilir ve ayrıca iletişim formları oluşturabilirler. İletişim formlarınız ne kadar çekici olursa o kadar çok kayıt alırsınız. Herkesin istediği zaten bu değil mi? Öyleyse en doğru eklentiyi seçmeye çalışmalısınız.

Açılış Sayfası

Açılış sayfalarının dönüşüm oranlarının iyileştirilmesinde önemli bir rolü vardır. Dijital pazarlama çabalarınızla daha fazla satış potansiyeli elde etmenize yardımcı olacakları için son derece önemlidirler. Bu nedenle söz konusu eklentileri es geçmemeniz gerekir.

Açılış sayfası eklentileri sayesinde kullanıcıyı belirlediğiniz bir eyleme ikna etmek için çok fazla zaman ve çaba harcamanıza gerek kalmayacaktır. Her şeyi otomatik bir biçimde halletmeyi başarabileceksiniz. Bu şekilde sitenizi en iyi şekilde optimize etmiş olacaksınız.

1. WP Rocket

WordPress web sunucunuzun çökme olasılığını artıran bellek yakalayan bir içerik yönetim sistemidir. Bu tür talihsiz durumlardan kaçınmak ve tüm sitenizin süper hızlı bir biçimde yüklenmesini sağlamak için WP Rocket gibi bir önbellek eklentisine ihtiyacınız olacaktır.

WP Rocket, sitenizin hızını ve performansını artırmak için tasarlanmış basit ve etkili bir eklentidir. Birinin bir sayfayı önbelleğe kaydetmek için istemesini beklemez. Bunun yerine, sitenizin önbelleğini otomatik olarak oluşturarak anında bir performans artışı sağlar.

wp rocket ön bellek eklentisi

2. Yoast SEO

Arama optimizasyonu konusunda ciddi kullanıcılar, hedeflerine ulaşmak için Yoast SEO eklentisine güvenmektedirler. Tek yapmanız gereken bir anahtar kelime seçmektir. Araç daha sonra sayfanızı onun etrafında optimize edecektir.

Yalnızca SEO’yu geliştirmenize yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda içeriğinizin okunabilirliğini de analiz eder. İçeriğinizi, resimlerinizi, meta açıklamalarınızı, başlıklarınızı ve anahtar kelimelerinizi optimize etmek için gerçek zamanlı sayfa analizi sunan bir eklentidir.

wordpress seo eklentisi

3. Akismet

Botların fikirlerini kimse takdir etmez. Spam yorumlar site başarısının kaçınılmaz bedellerinden biridir. Akismet ile ne kadar gerçek görünürlerse görünsünler spam yorumları etkili ve zahmetsiz bir biçimde ortadan kaldırma şansınız olacaktır.

Eklentinin birkaç spam yorumunu kaçırma veya yanlış yorumları engelleme olasılığı vardır. Sadece onlar hakkında eklentiye bilgi vermeniz gerekir. Eklenti zamanla öğrenir ve işini daha iyi yapmaya başlar. Eklenti aynı zamanda iletişim formu kayıtlarını da kontrol eder.

wordpress spam yorumlar eklentisi

4. Wordfence Security

Wordfence Security, bir WordPress güvenlik duvarı ve güvenlik tarayıcısı eklentisidir. Sitenize kötü niyetli bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımlar, spam ve diğer çevrimiçi tehditlere karşı tam koruma kazandıran bir eklentidir.

Kötü amaçlı yazılımları arar ve kod, tema veya eklenti dosyalarını WordPress.org deposundaki kayıtlarla karşılaştırarak bütünlüklerini doğrulamasına ve size herhangi bir değişikliği bildirmesine izin verir. Böylece sitenizin güvende olduğundan emin olursunuz.

wordpress güvenlik duvarı eklentisi

5. UpdraftPlus

Pek çok kişi bir yedekleme eklentisine sahip olmanın önemini dikkate almaz. Bu hataya düşmemelisiniz. Her gün yaklaşık 30.000 site saldırıya uğramaktadır. Listede yer alan bir sonraki kişi siz olabilirsiniz. Hazırlıklı olmazsanız veri kaybı yaşarsınız.

Çevrimiçi olarak çok sayıda WordPress yedekleme eklentisi vardır. Ancak yalnızca birkaçı UpdraftPlus kadar güçlü ve kullanıcı dostudur. Otomatik yedeklemeler ayarlayabilir ve dosyalarınızı Google Drive veya Dropbox gibi bulut depolama alanlarına otomatik olarak kaydedebilirsiniz.

wordpress yedekleme eklentisi

6. MonsterInsights

Veri izleme, sitenizi ölçeklendirmek ve geliştirmek için çok önemlidir. Gerçekler olmadan, sahip olacağınız tek şey varsayımlar olacaktır. Google Analytics, her web sayfasının nasıl performans gösterdiğini ve hangi kampanyaların en fazla dönüşüm sağladığını anlamanıza yardımcı olur.

MonsterInsights, Google Analytics ile ilgili web izleme hizmetlerini eklemenize, özelleştirmenize ve yönetmenize olanak tanır. Eklentiyi etkin oturumları, dönüşüm ve hemen çıkma oranı istatistiklerini görüntülemek, giden ve gelen bağlantıları takip etmek için kullanabilirsiniz.

wordpress veri izleme eklentisi

7. WPForms

Sürükle ve bırak oluşturucusu sayesinde oldukça hızlı bir şekilde çekici ve etkili iletişim formları oluşturmak için WPForms eklentisini kullanabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin mükemmel bir müşteri deneyimi yaşamasını istiyorsanız onlardan iletişim bilgilerini almaya çalışmalısınız.

WPForms ile bunu başarabilirsiniz. Ayrıca bu eklenti tüm popüler pazarlama ve ödeme platformlarıyla entegre olabilir. Ücretsiz plan, kolaylıkla güvenli bir iletişim formu oluşturmanıza olanak sağlar. Ancak daha fazla özellik için ücretli sürümü kullanmayı deneyebilirsiniz.

wordpress iletişim formu eklentisi
E YANİ?
En iyi WordPress eklentilerini seçmek zor olabilir. Ancak bu adım atmanız gereken bir girişimdir. WordPress eklentileri, bir site tasarlamak ve sürdürmekten kullanıcı deneyimini geliştirmek için arama motorları için optimize etmeye kadar her şeyi yapabilirler.

SEO’nuzu yerinde tutmak için Yoast’ı kullanabilir ve Akismet ile spam ve botları engelleyebilirsiniz. Ardından, WordPress güvenliğinizin Wordfence ile tehlikeye atılmadığından emin olabilirsiniz. WP Rocket ile yükleme süresini düzelip UpdraftPlus ile yedekleme işlemlerini halledebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir