Haftanın Girişimcisi: Zoom’un CEO’su Eric Yuan

Daha genç bir platform olmasına rağmen Google ve Microsoft gibi devlerle yapılan video görüşmeleri savaşını kazanıyor. Karantinanın vazgeçilmez bir araç haline getirdiği Zoom'un ve kurucusu ünlü girişimcisi Eric Yuan'ın hikayesini anlatıyoruz.

üniversite fikri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bugün eğitimden kurumsala her alanda uzaktan görüşmelerin, toplantıların, kursların bir noktada buluşma noktası olarak kullanılan Zoom’un kurucusu Çinli girişimci Eric Yuan’ın hayatına yakından bakıyoruz. Gençliğinden beri Silikon Vadisi’ne gitmek istediğini ve bunun için Amerika vizesine 9 kez başvurduğunu biliyor muydunuz? Peki ya Zoom’un keşfinin arkasında bir uzun mesafe ilişkisinin olduğunu? En baştan başlayalım: Eric Yuan’ın çocukluğundan.

Konfüçyus’un Topraklarında Doğdu

Eric Subrah Yuan, 20 Şubat 1970 tarihinde Çin’in Shandong eyaletinin Tai’An şehrinde doğdu. Shandong, Çin’in en büyük ikinci eyaletidir ve Konfüçyüsçü mirası ile tanınır. 

Maden mühendisi babasının şantiye malzemeleri ile ilgilenen 4. sınıf öğrencisi Eric, kalan malzemeyi komşusunun evinin arkasındaki tavuk kümesinde yakmaya çalışınca evi ateşe vermiş bulundu. Bu anısını “ailem çok kızmıştı.” notuyla anlatıyor.  

Yazılım ve bilgisayar düşkünü Yuan, Shandong İşletme ve Teknoloji Üniversitesi’nden, Çin Madencilik ve Teknoloji Üniversitesi’nde mühendislik lisans ve mühendislik yönetimi yüksek lisansını tamamladı.

Heyecan Dolu Amerika Macerası

Gençliğinden beri Çin’den ayrılıp Amerika’ya gitmenin hayalini kuran Eric, iki yıldan fazla bir süre vize sorunlarıyla mücadele etti. 9. denemesinde istediğini elde etti ve 1997’de ABD’ye geldi. 27 yaşındaydı, İngilizce bilmiyordu ama elinde çok iyi yaptığı bir iş vardı: kod yazmak. Yeni bir ülkede ilk işine WebEx isimli yazılım şirketinde başladı. İngilizceyi ise buradaki takım arkadaşlarından öğrendi. 

WebEx, 10 yıl sonra Cisco’ya satıldı. Aynı platform, Cisco adı altında toplandı. Yuan, tıpkı hayalindeki gibi Silikon Vadisi’nin merkezinde olan bu teknoloji şirketinde mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı oldu. Ne var ki çok mutsuzdu. Bazı işleri iyi yapmak ve orada başarılı olmak maalesef bir noktadan sonra mutlu olmanız ve güne motive başlamanızı sağlamıyor. Yuan, o günler ile ilgili şöyle diyor: “Her gün uyandığımda pek mutlu değildim. Hatta iş için ofise gitmek bile istemiyordum.” Hayattaki amacın mutluluğun peşinden gitmek olduğuna inanan Yuan, aldığı kararı tam da bu sebeple büyük bir risk olarak görmüyor. Zihinsel motivasyon kaybı neticesinde 2011’de kendi başına yola çıkmasına neden oldu. O yıllarda Forbes’a, “Uzun bir yolculuk olduğunu ve çok zor olduğunu biliyorum, ama denemezsem pişman olacağım.” dedi. 

Zoom’un Kuruluşunda Cisco Birliği

Yeni maceraya atıldığında takvimler 2011’i gösteriyordu. 41 yaşındaki Yuan aslında 90’lı yıllarda genç bir üniversite öğrencisiyken düşündüğü fikri sonunda teoriden kurtarıp uygulamaya sokabilecekti. Üniversite öğrencisiyken -daha sonra evlendiği- kız arkadaşını görmek için 10 saatlik tren yolculukları yapardı. İşte o zamanlardan beri uzaktaki insanlarla görüşebilmenin  daha kolay olması için neler yapılabileceği üzerine kafa yorardı. 22 yaşında sevgilisiyle evlenebilse de uzakları yakınlaştırma fikri zihninin bir köşesinde pratiğe döneceği vakti beklemek üzere saklandı. 

Zoom’un kurulması aşamasında Eric’in uzun yıllar çalıştığı Cisco’dan 40 mühendis arkadaşı da onunla birlikte emek gösterdi. Sonuç olarak Silikon Vadisi’nde, hep olmak istediği yerde, kendi şirketini yarattı. Çalışkan ekip, şirket borsaya kaydolduktan sadece 11 ay sonra büyük bir patlama yaşadı. Üzerine bir de küresel Covid-19 salgını gelince tüm dünyanın göz bebeği oldu. Şirketlerin uzaktan çalışma kararı aldığı haberleri art arda gelirken arkadaş sohbetlerinin de favori buluşma noktalarından biri olabildi. Başlangıçta dilden dile yayılma metodunu izleyen Yuan, e-postalara kendisi cevap vermiş. 

Şu anda 51 yaşında olan Yuan, Çin’in en zengin girişimcileri arasında. Zoom’u geliştirirken hesaba katmadığı kadar geniş kitlelere ve sektörlere yayıldığını kendisi de kabul ediyor. Örneğin okullar tarafından uzaktan öğrenim için kullanılabilir olmasının başlangıç fikirlerinden biri olmadığı ancak özellikle pandemi döneminde önemli bir motivasyon kaynağı yarattığını düşünüyor. Pandeminin ilk yarısında verdiği bir röportajda şunları söylemişti: “Sadece ekibime söylüyorum ve kendime bunun çok kritik bir zaman olduğunu hatırlatıyorum çünkü bir krizdeyiz. Bu yüzden iki şeye odaklanıyoruz: Mevcut müşterilerimize hizmet etmek ve hizmetimizin her zaman mükemmel kalitede ve her zaman yüksek olduğundan emin olmak. İkincisi, K-12 okulları gibi yerel topluluğun bu krizle başa çıkmasına nasıl yardımcı olabiliriz.”

Ünlü CEO, iş alımlarında geçmiş başarılarıyla dolu kağıtlara öncelik vermediğini söylüyor. Kendini motive eden ve yine kendi kendine öğrenme zihniyetine sahip kişileri işe almaya özen gösteriyor. Kendisi de mutsuzluk sebebiyle yüksek mevkideyken ayrıldığı için şirket içinde önceliği bir kültür oluşturmaya vermiş. Çalışanların mutlu olmadığı hiçbir işletmenin iyiye gitmeyeceğinden bahsediyor. 

Bugün

Zoom ve Eric Yuan, en parlak dönemlerini yaşıyorlar. Kurulduğundan beri CEO’luk görevini üstlenen Yuan koltuğu  devretmeyi bir süre daha düşünmüyor. Yatırımların ve yatırımcıların her finans turunda artması ve hisse senetlerindeki artış, hesaba katılmayan bir girişimin küresel bir sıkıntı neticesinde ne derece büyüyebileceğini göstermiş oldu. Bunu kimsenin tahmin etmemiş olması da gayet anlaşılır bir durum. Yuan, yine de açıklamalarında büyüme değerlerine ve hisse fiyatlarına odaklanmadığını söylüyor. Gelecek hedeflerini de basınla paylaşan ünlü CEO, sarılma hissinin ve çay-kahve kokusu gibi gerçekliklerin dijitalleştirilmesi üzerine çalışacaklarını söylüyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin geleceğimizi şekillendireceği tahmin edilse de şimdiden duyduğumuz planlar bizi şaşırtıyor. Bir süre daha böyle devam edecek gibi. 2023 yılına kadar Zoom’un 43 milyar dolarlık bir pazara sahip olacağını tahmin ediyor.

Şirket ayrıca Zoom Phone isimli bir bulut telefon hizmeti de sunuyor. Hatta Nisan 2021’de Türkiye’de de hizmete sunuldu. Bu cihaz, kurumlara özel farklı hizmetler sunuyor.  uluslararası şirketler, yerel operatörler ile ayrı ayrı anlaşma yapmak yerine bütün iletişim ihtiyaçlarını Zoom Phone üzerinden sağlıyor.

22 yaşında evlendiği eşiyle olan birlikteliği devam eden Yuan’ın üç çocuğu varsa da özel hayatıyla ilgili son derece kapalı olduğu için elimizde bu bağlamda anlatabileceğimiz pek veri yok. The Financial Times’a göre, ailesiyle vakit geçirmek için yılda yalnızca iki kez iş için seyahat ediyor. 

Sosyal medyada da önemli bir kitleye sahip olan ünlü girişimciyi Twitter’da 87,2 bin kişi takip ediyor

E YANİ?
Zoom’un kurucusu, bugünün ünlü girişimcisi Eric Yuan’ın hikayesinin anahtar kelimeleri “inat”, “hırs”, “emek” olarak sıralanabilir. Bunlar genellikle tüm başarılı girişimcilerin ortak hedefleri ve başarı sırlarıdır. Gençliğinden beri Çin’den ayrılmak, Silikon Vadisi’nde kendisine yeni bir gelecek kurmayı hayal eden Yuan, bunu yapmak adına İngilizce bilgisi olmamasına rağmen dokuz kez vize başvurusu yapmıştır. 9 kez! En sonunda kabul alıp yazılım bilgisiyle küçük bir ekibi olan WebEx’te işe girdi. Buradaki ekip arkadaşlarının da yardımıyla ülkeye adapte olup dilini geliştirdi. Çok da uzun olmayan bir süre sonra Cisco’ya satılan şirkette kademe atlamaya başlasa da müşterilerin mutsuzluğu, şirketin durağanlığı onu yaptığı işten soğuttu. İlk hayalini gerçekleştirerek ABD’ye gelen Yuan, yeniden mutluluğu yakalamak için bir diğer hayalini gerçekleştirmesi gerektiğini fark edip görüntülü görüşme platformu Zoom’u hayata geçirdi. Şimdi kendi şirket kültürünü yarattığı başarılı bir ekibi var. Mutlu olmak için alternatifleri göze almaktan korkmayın . Eğer kendinizi ve yapabileceklerinizi analiz ederseniz alacağınız risk huzur ihtimalinize değecektir.
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir