Bir Taş Görseli NFT’si 1.3 Milyon Dolara Satıldı

NFT teknolojisi, para kazandırmaya devam ediyor. Birisi, kaya görseline 1 milyon dolar ödedi.

etherrock #42 milyon dolara satıldı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

NFT modası zirveye ulaştı diyebiliriz. Pazartesi gecesi, anonim bir alıcı, mevcut eşdeğer değeri 1,3 milyon doların üzerinde olan bir kripto para birimi olan 400 ethererum’lu (ETH) bir kayanın bilgisayar tabanlı bir illüstrasyonunu satın aldı. goodfreephotos.com’dan alınan doodle, aynı taştan her biri biraz farklı bir tonda olan ve NFT eklenmiş 100 görüntüden oluşan zincirden biri. 

EtherRock #42’nin satıcısı İngiliz kripto tüccarı Tom Osman, #42’yi  sadece birkaç hafta önce sadece 1,7 ETH yani 4.800 dolar karşılığında satın almıştı. İşlem hakkında “Bunun şimdiye kadarki hayatımın en iyi yatırımı olabileceğini düşünüyorum” dedi. Kendisi, EtherRock’ın yakında 1,3 milyon dolardan da yüksek bir değerle satılmasını beklediğini söylüyor. 

Taş görseli, satıştan sadece birkaç hafta yüz bin dolar civarına satılıyordu. Şimdi ise kripto tüccarları arasında bir tür statü sembolü haline geldi. Öyle ki kripto geliştiricisi Justin Sun, bu haftanın başlarında kendisinin de “yarım milyon dolar” karşılığında bir EtherRock satın aldığını tweet’ledi. Bu da yaklaşık kayıtlarına göre 600.000 dolara yakın bir rakam.

EtherRock Neden Bu Kadar Pahalı?

EtherRock (kelimenin tam anlamıyla – eter taşı), 2017’de Ethereum blok zinciri teknolojisi temelinde geliştirilen bir NFT dizisi. Yani sistemin ilk NFT’lerinden biri. Şu anda bu kadar yüksek fiyata satılmasının sebebi de temelde bu arkaikliği. 

EtherRock markası, Ethereum blok zincirlerinde geliştirilen ve satılan bir karikatür taşının JPEG görüntüsü şeklinde sunulur. Toplam 100 EtherRock mevcut. EtherRock’ın web sitesi; bu sanal taşların hiçbir amacı olmadığını, sadece size dünyanın tek oyun mücevherinden 100’ünden 1’inin sahibi olduğunuz hissini verdiğini belirtiyor.

YORUMLAR