Ethereum’un Geliştiricisi Vitalik Buterin, En Genç Kripto Milyarderi Oldu

Vitalik Buterin 19 yaşından beri Ethereum üzerine çalışıyor ve bugün 27 yaşındayken dünyanın en genç kripto milyarderi oldu.

ethereum kurucusu buterin portföyü
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

1994 doğumlu Rus-Kanadalı bilgisayar programcısı ve Ethereum ortağı Vitalik Buterin, dünyanın en zengin insanlarından biri oldu. 19 yaşından beri kripto para projesinin içinde olan genç girişimci, 3 Mayıs’ta Ethereum’un 3 bin ABD dolarının üzerine çıkmasıyla dünyanın en genç zenginleri arasına girdi.

Buterin, Ethereum ağının kavramsal mucidi ve projenin ilerlemesinin arkasındaki itici güç olarak kabul ediliyor. Milyarlık varlığına ve Ethereum’un kurucusu olmasına rağmen portföyü, Etherscan’ın verilerine göre zincirdeki en değerli 20. sırada geliyor. 

Decrypt’e göre Buterin’in tek bir cüzdanda 1 milyar dolardan fazla Ethereum’u var. Bu da kripto para cinsinden 333.520 kadar ETH’a denk geliyor. Buterin, 2018 yılında kendi ETH adresini Twitter hesabından açıklamış ve bir kısmının bağışlar için ayrıldığını açık sözlülükle söylemişti. En son geçtiğimiz hafta, Hindistan’ın içinde bulunduğu zorlu süreç için Covid-19 yardım fonuna yaklaşık 600 bin dolarlık Ethereum ve MKR jetonu bağışladı. 

Kripto para birimi Ethereum, 376 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip;  bu nedenle bir trilyon doların biraz üzerinde olan Bitcoin’den sonra ikinci sırada. Yılın başından bu yana %325 artışı bulan Ethereum’un ardından üçüncü sırada gelen kripto para birimi ise 97 milyar dolarlık piyasa değeri ile önemli ölçüde geride kalan ancak aynı zamanda önemli büyüme oranlarına sahip Binance Coin geliyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir