Haftanın Girişimcisi: Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin

Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin, Mayıs 2021 itibariyle dünyanın en genç kripto milyarderi oldu. Bu hafta, onun hikayesini anlatıyoruz.

vitalik buterin ethereum hikayesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Rus-Kanadalı yazılımcı ve programcı bir genç düşünün ki 2011’de henüz bir proje olan Ethereum’un kurucu ortağı oldu. 2018 yılında Ethereum’un değeri 120 milyar doları aşarken onun ünü de dünyaya yayılmaya başladı. Ortaklığa girerken 19, projenin en büyük çıkışlarının ilkinde yalnızca 23 yaşındaydı. Yazımızda, Rusya’nın başkentinden Kanada’ya uzanan ilginç hikayesiyle genç kripto milyarderi Vitalik Buterin’i anlatıyoruz.

İlk Çocukluk: Moskova

Vitaly Dmitriyevich Buterin Moskova

Vitaly Dmitriyevich Buterin, 1994 Ocak’ının son günü Rusya’nın antik kasabalarından Kolomna’da doğdu. Burası Moskova’ya bağlı, elmalı tatlısı Pastila ile meşhur tatlı küçük bir yerdir. İlk bilgisayarına burada 4 yaşında babasının aldığı son teknoloji bir hediye olarak kavuştu. En sevdiği oyuncağı haline gelen bu bilgisayarla ilerde neler yapacağını ailesi hayal edebilmiş miydi acaba? Oyuncak derken, onun için Excel makrolarının da bir oyun anlamına geldiğini söylemekte yarar var. 

6 yaşında kadar Rus soğunda yetişen küçük Vitalik ailesinin daha iyi bir iş bulmak için yerleştiği Kanada’da yine aynı hava şartlarında yaşadı. İklimin karakter yapısında etkisi olur derler. Bakalım Vitalik için de yazımızın sonunda bu söze katılabilecek miyiz?

Kanada’ya Göç

Bugün hala birçok kişi Kanada gibi gelişmiş bir ülkeye göç etmeselerdi Vitalik’in Ethereum’u yaratıp yaratamayacağını tartışıyor. Elbette bu gibi afaki polemiklerin cevaplanacağı yer bizim blogumuz değil. 

Dönelim küçük Vitalik’in okul yıllarına. Henüz ilkokul üçüncü sınıftayken üstün yetenekli çocuklar programına katılan sarışın dostumuz buradayken gelecekteki yaşantısı için daha fazla fırsattan yararlandı. Tabii hayatta her şey hiçbir yaşta dört dörtlük olmadığı için bir yerden eksik kalması gerekti: Arkadaşlar. Aldığı üst düzey eğitim, yaşıtlarıyla daha az iletişim kurmasına yol açtı. Çok erken yaşta ekonomi, matematik ve programla için ileri seviye yetenekler geliştirdi. Üç basamaklı sayılar konusunda arkadaşlarından iki kat daha hızlı hesap yapabiliyordu. Bu hikaye, 6 yaşındayken pi sayısının 20 ondalık basamağını ezbere bilen bir çocuk hakkında. 

Dikkatli okuyucular doğum adı Vitaly olmasına rağmen neden Vitalik şeklinde kullandığını merak etmiş olabilir. Bu, Kanada’ya gittiği çocukluk döneminde kendisine verilen bir addı. Tüm yaşamına miras kaldı. Vitalik, okul yıllarında toplumla iletişim kurmaktan çok uzaktı. Dolayısıyla herhangi bir ders dışı bağlantıdan söz edemiyoruz.  Kendisinin de hatırladığı gibi, o yıllarda birçok kişi onu bir tür matematik dehası olarak görüyordu. O sırada Buterin neden herkesten farklı olduğunu ve neden diğer sıradan çocukların% 75’i ile aynı olamayacağını merak etmeye başladı.

Küçük dahimizin bu yabancılaşması, elbette zekasının verdiği soyutlanmanın küçük yaşta yaşadığı kültür farklı ile perçinlenmesi oldu. Tüm ilgisini onu gerçekten sorgusuz mutlu eden bilime verdi ve canlı kuramadığı iletişimi internetle doldurmak istedi.  Vitalik’e yeni arkadaşlar veren İnternet ayrıca birkaç dil öğrenme ve yeni teknolojilerin sonsuz olasılıklarını görme fırsatı da sundu. 

Ona kalırsa hayatındaki en ilginç ve üretken zamanları Toronto’da dört yıl geçirdiği Abelard Okulu idi. Burası eğitim anlayışını değiştirdi ve akademik performansı, orada okumaya başladıktan hemen sonra fırladı. 

Anlattığımız kısma kadar Vitalik’in yaptığı bir şey varsa o da çalışmaktı. Her zaman çok iyi çalıştı. Yine de o bir robot değil ve her gün içli dışlı olduğu bilgisayarda oyun da oynuyordu. 2007-2010 yılları arasında tam bir World of Warcraft hayranıydı. Daha sonra Blizzard Games’in getirdiği güncelleme ile kazandığı başarıları kaybedince hayal kırıklığı onu buradan da uzaklaştırdı. 

Bitcoin’i İlk Defa Babasından Duydu 

Gençlik arayışı içerisindeki Vitalik, Bitcoin’i ilk olarak 2011 yılında  babasından öğrendi. Hatta babası 2013 yılında Bir Bitcoin girişiminin kurucusu oldu. Kripto para birimi Vitalik’i hemen büyülemedi, başlangıçta buna inanmadı da. Bu yeni birimin hiçbir desteği olmadığı için çökeceğini düşündü. Bununla birlikte, yeni teknoloji hakkında gittikçe daha fazla şey duydu ve yavaş yavaş onu incelemeye başladı. Bugün, şöyle diyor: “Bir şeyi iki kez duyduysanız, o zaman bunun için zaman harcamalı ve biraz daha çalışmalısınız.

O zamanlar,  devlet yönetimi ve şirket kontrolü ile bağlantılı her şeyin saf kötü olduğunu düşünüyordu. Yeni Bitcoin ödeme sisteminin merkezi olmayan mimarisi tam da bu sebeple dikkatini daha da fazla çekti.  çeşitli kripto para forumlarında giderek daha fazla zaman geçirdi ve o zamanlar hala küçük olan topluluğun parçası oldu. Zamanla Bitcoin’in dayandığı Blockchain teknolojisini daha iyi anladı ve konuya daha fazla dahil olmak istedi. Kendi kripto para birimini üretmek istese de o anda ne işleme gücüne ne de Bitcoin almak için fiat parasına sahipti. Çeşitli kripto forumlarında bitcoin ile ödenecek işler aramaya başladı. Neredeyse kazara bir metin yazarı oldu ve kendisine makale başına yaklaşık 5 BTC kazandıran blog makaleleri yazmaya başladı. İlk 8,5 Bitcoin’i ile ne yaptı dersiniz? Çok  sevdiği tişörtlerden birini aldı. 

Metin Yazarlığı ile Yakaladığı Fırsat

Forumlardaki çalışmaları ve makaleler yazması sayesinde Vitalik Buterin, teknoloji ve gerçek yaşam deneyimini daha da iyi anladı. Artık kriptonun ekonomik, teknolojik ve politik tüm yönlerini öğrenmişti.  Bir gün makaleleri, Romanya merkezli bir kripto meraklısı olan Mihai Alisie’nin dikkatini çekti. Vitalik ve Mihai yakın iletişim kurmaya başladı ve 2011’in sonunda Bitcoin Dergisi’ni kurdu. Buterin, bu yayının metin yazarlığı bölümünün başına geçti. Burada çalışırken kriptograf Jan Goldberg için araştırma asistanlığı da yaptı. Çalışmak konusundaki azmini tartışamayacağımız Vitalik, bir de paralel olarak Waterloo Üniversitesi’nde beş kursa katıldı. 

2013 yılında, Bitcoin Dergisi’nin çalışanı olarak katıldığı konferans geleceğe yönelik planlarının yönünü belirlemeye başladı. Bu, dijital para topluluğunu ilk defa canlı olarak gördüğü andı. Gayet aktif ve gelişmekte olan bu alana kendisinin de atılması gerektiğine hiç bu kadar ikna olmamıştı. Takip eden zamanda üniversiteden ayrıldı ve birikimlerinin bir kısmını Bitcoin ile dünyayı dolaşmak için harcadı. Elbette kültürel bir seyahatten fazlasını amaçlıyordu. Onun aradığı, Bitcoin’i güçlendirmeye ve o zaman olduğundan daha fazlasını yapmaya çalışan insanlardı. 

Peki planında başarılı oldu mu? Evet, bu macerasında Bitcoin ile ilgilenen çeşitli projelere şahit oldu. New Hampshire ve Berlin’de BTC’yi kabul eden küçük mağazalardan Bitcoin ATM’lerine ve o sırada IRL kripto para biriminin diğer küçük kullanım durumlarına kadar birçok örnekle karşılaştı. 

Dünya seyahatinden çok saha araştırmasını andıran bu gezisini Ekim 2013’te İsrail’da sonlandırdı. Peşinden koştuğu işi bir tutku haline getirdiği o kadar açık ki. Girişimcilerin başarılı olmasındaki en önemli etmenlerden birisi de tam olarak amaçlarına olan bu bağlılıkları. 

İncelediği projelerdeki protokollerin ne yaptığını ve küresel olarak nasıl organize edildiğini de anlayınca yazılım konusunu da kafasında oturttu. Turing programlama dilinin nelere kâdir olduğu gerçekten şaşırtıcıydı. Vitalik, geliştirdiği fikri mevcut bazı projelerde sunduysa da onlardan fikrin iyi, ancak çok küresel olduğu ve şimdi onu uygulama zamanı olmadığına dair bir yanıtlar aldı.Bir internet girişimcisi daha ilk adımında reddedilmiş oldu. 

Ethereum Zamanı

Beyaz bir kağıt üzerinde anlattığı projesiyle kendi ekibini kuran Vitalik 30 kadar kişiyi çevresine topladı. Ocak 2014’ün sonunda, ekip birden bire, yalnızca birkaç satır kodla kolayca merkezi olmayan bir dosya depolama veya ad kayıt şirketi yapabileceklerini fark etti. Böylece Ethereum projesinin temel formları oluşturuldu ve aynı yıl tanıtıldı. Ana kadroda Vitalik, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin ve Gavin Wood yer alıyordu. 

Ethereum platformunun kitle satışı sırasında 18 milyon ABD doları toplandı. Ether, bitcoin karşılığında satıldı ve toplam 31.000 BTC artırıldı. Satış bitiminden sonra Bitcoin’in bir anda düşmesiyle zarara uğrayan ekip yine de bu kadar ilerlemişken yeniden yükselmenin bir yolunu bulacaktı. Elde edilen gelirle İsviçre merkezli Ethereum Vakfı kuruldu. 

İstenen dikkati üzerlerine çekebilen Ethereum ekibi, kitle fonlamasıyla dünyanın en başarılı ilk üç kampanyasından biri sayıldı. Artık Wall Street’te de tanınıyorlardı. 

2016 yılına geldiklerinde Ethereum’un resmi sürümü belirlenmiş ve bir sabitlik sağlanmıştı. Aradan geçen zaman ve Blockchain teknolojinin de gelişip tanınması onlara yeni imkanlar sundu. O zamanlar piyasa daha sakin olduğu için Bitcoin ile arasındaki chain sayısını 5100’e 6000 şeklinde somutlaştırabiliriz. Microsoft ve IBM gibi büyük şirketler Ethereum üzerinde projeler geliştirmeye başladı ve Vitalik ve ekibi ile işbirliği yapmayı teklif etti.

Yalan Ölüm Haberi

Tarih 25 Haziran 2017’yi gösterdiğinde Ethereum’da çok ani ve 4 milyarlık bir zarar meydana geldi. Sebebi 4chan’ın Vitalik Buterin hakkındaki yalan haberi idi. Genç girişimcinin bir araba kazasında öldüğü söylentisi, daha sonra hızla kendini toparlasa da Ethereum’un 4 milyar dolardan fazla kaybetmesine yol açtı. Bu da Vitalik’in sistemde ne kadar önemli olduğunun göstergelerinden biri olarak kendi tarihindeki önemli başlıklardan biri halini aldı. Bu anlamda Bitcoin’in hala anonim olan yaratıcısının aldığı önlemlerden birinin de bu yönde olduğu anlaşılıyor. 

Vitalik Buterin, Bugün Nasıl Biri?

Hala ve hala çok genç olan Vitalik Buterin, şu anda son 15 yılda bambaşka bir görünüme kavuşan Singapur’da yaşıyor. Ana dili İngilizce olan bu ülkede Çincesini de geliştirme imkanı buluyor. Kendisi, Çin’de de ayrıca takip ediliyor. Bu ülkenin dilini öğrenmesi için yalnızca birkaç ay ve bir telefon uygulaması yeterli oldu.  

2009 ve 2012 doğumlu iki küçük kız kardeşi var. Öğrencilik yıllarından beri eğitim sisteminden değişmesi gerektiğini düşünüyor. Geleneksel eğitimin çocuklara belirli gerçekleri veya kavramları hatırlatmaktan ziyade düşünmeyi ve akıl yürütmeyi öğretmesi gerektiği fikrinde. 

Sağlıklı beslenmek Vitalik’i Vitalik yapan özelliklerden. Sigara içmiyor ve yeşil çayı alkollü içkilere tercih ediyor. Düşünmeyi çok seviyor, felsefe okumaları yapmak gibi bir hobisi var. Siyasi inançları, yetersiz muhafazakarların diğer muhafazakarlara uyguladığı “muhafazakar saldırı” terimiyle açıklıyor. 

Peki doğduğu ülke olan Rusya ile ilişkileri nasıl? Putin ile görüşmeler yaptığı ve ülkedeki Blockchain kullanımı üzerine tartışmalarda söz hakkı olduğunu haberler yoluyla takip edebiliyoruz. Bunun dışında özel bir ilgisi olduğuna dair bir bilgimiz yok. 

Yazımızın başında iklimin kişilerin karakterleri üzerinde etkilediği olduğu kalıbının Vitalik için de geçerli olup olmadığına sonuç kısmında tekrar değineceğimizi söylemiştik. Vitalik, hepimizin okuduğu üzere coğrafyaların ve sınırların çok ötesinde bir karakter. Kafasının içinde yaşayan bu tarz insanlar için iklim etkisinden söz edemeyeceğimizi söylesek çok da yanlış düşünmüş olmayız. 

Ona kalırsa Ethereum’un katili yalnızca Ethereum olabilir. Önümüzdeki uzun süreçte bizi nelerin beklediğini şu an kimse bilemese de başarılı bir girişimcinin hayallerine sahip olması şaşırtmıyor. 

E YANİ?
Ethereum’un kurucusu, genç kripto milyarderi Vitalik Buterin’in hikayesini anlattık. Kendine özgü karakteri ve tutkularının peşinden gitmesi onun küçük yaşta arkadaşlarından sıyrılmasını sağlayan zekasının kuvvetini arttırmış. Bugün üstün zekalı insanların tümünün hayat gailesi içinde başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Vitalik’in başarısından biz normal insanların çıkarabileceği ilham kaynağı zekasının sağladığı gücü hedef motivasyonuyla arttırması olabilir. Bitcoin’i duyması, öğrenmek için ilgili bir işe başlaması, daha da çok kavrayabilmek için dünyadaki etkisini gözleriyle görmeye çalışması çok önemli. Bu genç yaşında amacına ulaşmak için onu tutku haline getirmesi ders çıkarmamız gereken ön önemli özelliği olsa gerek. hedefini büyük tuttu, fırsatları güzel değerlendirdi ve pes etmediği için başarılı oldu.
YORUMLAR