Meesho, SoftBank Liderliğindeki Yatırımla Hindistan’ın Yeni Unicorn’u Oldu

Hintli Meesho, 300 milyon dolarlık yatırım alarak piyasa değerlemesini 2.1 milyar dolara yükseltti.

300 milyon dolar yatırım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Hintli bir e-ticaret girişimi olan Meesho, SoftBank Vision Fund 2 liderliğindeki finans turunda yatırımcılardan 300 milyon dolar topladığını açıkladı. Böylece Hindistan’ın son “unicorn”u oldu. Unicorn girişim, piyasa değeri 1 milyar dolar ve üzeri olmak anlamına gelir. Bu gelirlerle girişimin değeri 2,1 milyar dolara yükseldi. 2019’daki 125 milyon dolarlık finansman turunda 700 milyon değerlenmeye ulaşmıştı. Güncel yatırım turuna, Prosus Ventures ve Çin’in Shunwei Capital’i de katıldı. 

Şirketin kurucu CEO’su Vidit Aatrey, gelirlerin yıl boyunca teknoloji ve ürün ekibini ikiye katlamak için kullanılacağını söyledi. Ekip oluşturmak ve üst düzey liderleri güçlendirmenin yanında pazarlama, teslimat gibi alanlara da yatırım yapılacağını söyledi. Şirket, önümüzdeki birkaç yıl içinde büyümeye odaklanıp daha sonra ise halka arz konusunu gündeme alacak. Yatırım lideri olan SoftBank hakkında da konuşan Aatrey, “SoftBank çok kaliteli bir yatırımcı ve dünya çapında en büyük e-ticaret şirketlerinden bazılarının bir parçası oldular” dedi. 

değeri 2,1 milyar dolar

2015 yılında kurulan Meesho, çoğunluğu kadınların oluşturduğu küçük işletmelere pazar alanı sağlıyor. Siteye üye olan bayiler, doğrudan satıcı ve alıcı arasında bağlantı kurmak yerine WhatsApp gibi sosyal uygulamalardan da ürün önerme yapabiliyor. Önerilen kişi ürünü satın alırsa bayi de komisyon kazanıyor. İlk bakışta ülkemizde influencerları anımsatıyor. 

İş modeli, müşteri tabanını genişletmek için Hindistan’ın çok sayıda WhatsApp ve Facebook kullanıcısından yararlanıyor. Meesho, 13 milyondan fazla bireysel girişimciye sıfır yatırımla kendi çevrimiçi işlerini kurmalarını sağladığını ve hedefinin 100 milyon olduğunu söyledi. Şirket, her işlemden küçük bir komisyon alarak gelir elde etmekte ve ayrıca ürünlerini daha belirgin bir şekilde sergilemek isteyen tüccarlara reklam satmaktadır. 

YORUMLAR