Etsy, Depop’u 1,6 Milyar Dolara Satın Aldı

E-ticaret devi Etsy, ikinci el moda uygulaması Depop'u 1,62 milyar dolara satın aldığını duyurdu.

etsy depop yatırımı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İkinci el giyim pazarında faaliyet gösteren firmalar için 2020 iyi bir yıldı, 2021 de aynı şekilde devam ediyor. Ünlü e-ticaret uygulaması Etsy, özellikle Z kuşağının popüler ikinci el kıyafet platformlarından biri haline gelen Depop’u 1,62 milyon dolara satın aldı. Etsy’nin açıklamasına göre Depop çoğunlukla 26 yaşın altındaki kullanıcılara sahip. Ayrıca ABD’deki Z kuşağı tüketiciler arasında en çok ziyaret edilen 10. alışveriş uygulaması. E-ticaret devi, satın almanın, şirketin şu anda büyüyen bu demografisinin satın alma gücünden yararlanmasına yardımcı olacağını umuyor.

2011 yılında kurulan Depop, o zamandan beri genç, ekonomik ve etik alışveriş bilincine sahip büyük bir kullanıcı kitlesi oluşturdu. CNBC’enin bildirdiğine göre platformun 150 ülkede toplam 30 milyondan fazla kullanıcısı var. Etsy’nin kendisi ise 82 milyondan fazla alıcıya 4,4 milyon satıcıya sahip. 

etsy z kuşağı alışveriş

Etsy CEO’su Josh Silverman yaptığı açıklamada, tutkulu bir topluluk olarak nitelendirdiği Depop’un son derece farklılaşmış öğeler sunan canlı, çift yönlü bir pazar yeri olduğunu söyledi. Etsy ile kurulan birlik, popüler şirkete muazzam bir portföy, ortak uzmanlık ve büyüme sinerjileri fırsatı sunacak.  

Etsy, anlaşmanın tamamlanmasının ardından Depop’u yine Londra merkezli bağımsız bir işletme olarak yönetmeye devam edeceğini söyledi. Dolayısıyla, uygulamada kullanıcılar açısından büyük farklılıklar görülmeyecek. 

etys ikinci el alışveriş yatırım

Depop CEO’su Maria Raga satın alımla ilgili şunları söyledi: “Depop’u, gelecek neslin benzersiz modayı keşfetmek ve alışveriş şeklimizi değiştiren topluluğun bir parçası olmak için geleceği bir yer yapacak inanılmaz bir yolculuktayız.”  

Depop’ın ilk yatırımcılarından Balderton Capital’in ortağı James Wise şunları söyledi: “Sekiz yıl önceki tohum yatırımımızdan bugünkü birleşmeye kadar, Balderton ekibinin hemen hemen her üyesi Depop ile irili ufaklı bir şekilde çalıştı ve bu süreçte Maria ve ekibinden büyük miktarda şeyler öğrendi. Depop ekibiyle inanılmaz gurur duyuyoruz.”

Satın alma işleminin 2021’in üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

YORUMLAR