Evden Para Kazanmanın 15 Yolu

Bu yazımızda evden para kazanmanın yollarını listeliyoruz. Bilmeniz gereken ilk şey, evden para kazanmanın birçok yolu olması. Ancak her iş herkese uygun olmayabilir. Size en uygun alternatifler için okumaya geçebilirsiniz.

internetten para kazanma
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Birçoğumuz evden çıkmadan para kazanmak isteriz. Hem gelişen teknoloji hem de Covid-19 pandemisi sebebiyle evden para kazanma alternatifleri artmış  durumda. Hem gelir elde etmek istiyor hem de evden çıkmak istemiyorsanız hazırladığımız listeye göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Bu yazıda, evden para kazanmanın 15 yolunu göreceksiniz.  İşinizi daha da kolaylaştırmak için bu meslekleri kategorilere ayıracağız.

Bilginizi Satabilirsiniz

1. Blog Yazarlığı

Bloglar, internetle birlikte gelişti diyebiliriz. Eğer evden para kazanmak istiyorsanız uzmanı olduğunuz konu hakkında bir blog kurup yazılarınızı yayımlayabilirsiniz İnternette bulunan araçlar, bilgiler ve içerik sayesinde birkaç dakika içinde bir web sitesi oluşturabilirsiniz.  Bu şekilde hem iyi para  kazanmış hem de sevdiğiniz alanda çalışmış olursunuz. Sınırsız, özgür bir  site… Bloglama, serbest yazarlık,seyahat, pazarlama,spor,kişisel gelişim, yemek ve hayal edebileceğiniz her şey hakkında bloglar var.  Nişiniz ne kadar spesifik olursa, blogunuzla para kazanma şansınız o kadar artar çünkü kitleniz söyleyeceklerinizle çok daha fazla ilgilenir. 

2. Danışmanlık, Koçluk,  Mentorluk 

Evden, bilginizi başkalarına yardım etmek için kullanıp para kazanabilirsiniz. Yaşam koçluğu veya kariyer koçluğu ile insanların yaşamlarına yardımcı olabilirsiniz. Hayatınız ve kariyeriniz boyunca edindiğiniz beceri ve deneyimlerle, başkalarının hayatlarının ve kariyerlerinin erken aşamalarında kullanabilecekleri değerli bilgilere sahip olursunuz. Yaşam ve kariyer koçları, müşterilerinin hedefler oluşturup gerçekleştirmelerine; etkili alışkanlıklar geliştirmelerine;  şüphe ve korkularının üstesinden gelmelerine yardımcı olur. Ayrıca işletmeler de düzenli olarak ekip gelişimine yardımcı olabilecek koçlar veya danışmanlar arar.

3. Çevirmenlik 

En az bir farklı dil biliyorsanız çevirmenlik tam size göre. Şu anda bu alanda çok fazla iş var ve bir mektubun veya belgenin tipik çevirisinin ötesinde daha fazla şey isteme eğilimindeler. Genellikle dijital, edebiyat, ticaret ve web siteleri için çevirmen talebi fazladır. 

4. Çevrim İçi Öğretmenlik

Çevrim içi öğretmenlerin sayısı her gün artıyor. Eğer siz de mezun ve/veya yetenekli olduğunuz alanda ders vermek isterseniz bu alternatifi değerlendirebilirsiniz. Örneğin, matematikte iyiyseniz, öğrencilere kişisel takviye dersleri verebilirsiniz. Veya bir sınav için hazırlık sınıfları oluşturabilirsiniz. 

İnternet, Kullanabilirsiniz

Evinizde internet ve de bilgisayara varsa aşağıdaki önerilere bakmanızı tavsiye ederiz. 

5. Dropshipping

Gümrükleme ürünleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan bir çevrimiçi mağaza oluşturmak ve stoklara sahip olmak mümkün! Dropshipping ile bir çevrimiçi mağaza aracılığıyla ürünleri tanıtmaya ve satmaya özen gösterirseniz düzenli gelir elde edebilirsiniz. Bu sistemle dünyanın herhangi bir köşesinde  bulunan tedarikçiniz gönderimden sorumlu olur. SaleHoo gibi bazı ünlü dropshipping tedarikçileri ile e-ticaret yaptığınızda iki kattan fazla kazanç sağlayabileceğiniz perakende fiyatlar bulabilirsiniz.

6. Sekreterya-Sanal Yardım

İşletmelerin e-postalarını, siparişlerini vb. yönetebilirsiniz. İnsanlarla iletişim kurmakta iyiyseniz bu iş evden para kazanmak için mükemmel bir alternatif olabilir. Bugün, şirketler genellikle iletişim kurmak isteyen müşterilere kaliteli hizmet vermek için personel alırlar. Böylece bir anlamda iletişimsel pazarlama stratejilerine yatırım yaparlar. Bu tür bir işte,  şirket hakkında bilgi sahibi olmanız ve ortaya çıkan tüm sorunları çözmek için olası sorular hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bunun dışında evde belirli teknolojik gereksinimlere sahip olmalısınız: Kulaklık, dahili mikrofon ve çağrı paneli gibi. 

Bu iş ile hem evden çalışıp hem de esnek çalışma saatlerinizi ayarlamanız mümkün. Ancak tabii ki her iş, yüksek sorumluluk düzeyi gerektirir. Bunu da unutmamak gerek. 

Sanal desteğe ihtiyaç duyan şirketlerin telekomünikasyon sektöründeki şirketler, mağazalar veya finansal hizmetler, krediler, sigorta ile ilgili işletmeler olma eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz.  

7. Sosyal Medya Yöneticisi

Başkalarının sosyal ağlarını yönetmek? Firmalar genellikle kanal yöneticiliğini şirket dışındaki insanlara devrederler. Yani, sosyal ağlarla iyi iseniz, bu tür çevrim içi bir iş evden para kazanmak için çok iyi bir fırsat olabilir. 

Üçüncü taraf sosyal ağları yönetebilmek için, onlarla ilgili tüm bilgiler, haberler ve çevrimiçi dünyada uzman olmanız gerekir. Eğer sosyal medya işinde iyiyseniz bu iş oldukça rahat ve yaşam tarzınıza uyan bir işe dönüşebilir. 

8. Grafik Tasarım

Tasarımın içinde birçok çalışma alanı var. Logo tasarımı, t-shirt, kupalar, el ilanları ve web siteleri için bilgi ve yeteneğinizi kullanabilirsiniz. Her şey uzmanlığınıza ve uzmanlık alanınıza bağlı olacaktır.

Bu tür işler için evden müşterileri alabileceğiniz birçok web sitesi var. 

9. YouTube Kanalı

Kendi şovunuzun yıldızı olmak isterseniz bir YouTube kanalı başlatabilirsiniz.  Ancak bu, hızlı bir şekilde zengin olma planı değil. Kârlı bir YouTube kanalını büyütmek aylar hatta yıllar alabilir. Tabii ki, video çekmeyi seviyorsanız, çok kolay bir şekilde bir YouTube kanalı açabilir ve daha fazla YouTube abonesi toplamaya başlayabilirsiniz. Reklamları açmak ve kanal üyeliklerini satmak, YouTube kanalınızdan para kazanmanın iki harika yoludur. 

10. Yiyecek-Gıda Satışı

Her gün yemek yapmak birçok insan için sıkıcı bir süreçtir. Birçoğu abur cubur ya da kilo almalarını sağlayan yiyecekler yiyor. Bu sorunu evden bir işe dönüştürebilirsiniz.Her gün yemek pişirebilir ve çalışma saatleri boyunca insanlara satabilirsiniz. Muhtemelen teslimatı kendiniz yapmak zorunda kalacaksınız. Yine de en çok zamanı evde geçirip yemek karşılığında para kazanacaksınız. 

Pişirdiğiniz ürünler dışında ürettiğiniz  meyve ve sebzeleri de satabilirsiniz. Bildiğiniz gibi  giderek daha fazla insan taze ve sağlıklı yiyecekler arıyor. İnsanlar bu tür bir ürünü övmeyi ve tavsiye etmeyi de sever. Pazarda saatler geçirmek istemiyorsanız çevrimiçi olarak arkadaşlarınıza, akrabalarınıza veya tanıdıklarınıza satma fırsatını değerlendirebilirsiniz.

11. İkinci El Satış

Dolabınızda aylardır yüzüne bakmadığınız birçok kıyafet varsa bunları para kazanmanın bir yolu haline getirebilirsiniz. Dolap, Gardrop ve Letgo şu an Türkiye’deki en popüler ikinci el satış platformları. Bu sitelere kurtulmak istediğiniz kıyafet, aksesuar, kitap, ev eşyası, mobilya yükleyip satabilirsiniz. 

12. Uygulama ve Yazılım Geliştirme

Yazılım endüstrisi gün geçtikçe büyüyor. Mobil uygulamalardan, bilgi sistemlerinin kurulmasına, web sitelerinden daha fazla kod satırı gerektiren birçok yeni iş fırsatını evden değerlendirebilirsiniz. 

Temel veya gelişip program bilgisine sahipseniz hizmetlerinizi platformlar aracılığıyla sunup şehrinizden veya diğer şehirlerden müşteriler edinebilirsiniz. Bu tür bir iş için evden kazanabileceğiniz gelir çok iyi. Çünkü bu hizmetler için büyük bir talep var. 

13. İçerik Editörü

Metin yazarı, içerikleri yönetip olasılıklar yaratan kişidir. Bu hizmeti, bir metin yazarı olarak sunabilir ve evden para kazanabilirsiniz. Yazmayı seviyorsanız ve sadece sahip olduğunuz hobi ile biraz para kazanmak istiyorsanız, ilgili iş ilanlarına bakmanızı tavsiye ederiz. 

Diğer

14. Bakıcılık

Evde para kazanmanın geleneksel yollarından biri de çocuk bakıcılığı yapmak. Bakıcı olmak için belediyeye başvurup ruhsat almanız gerekir. İzninizin çıkmasıyla evde çocuk bakımına başlayıp para kazanabilirsiniz. Çalışan nüfusun eskiye nazaran artması, hem bakıcılara hem de ana okullarına olan talebi artırdı. Dolayısıyla bu iş fikrini de olanaklarınızla doğru orantılı olarak düşünebilirsiniz. 

15. Zanaat

Yetenekli elleriniz varsa ve ahşap, deri gibi malzemelere şekil verebiliyorsanız el yapımı kitap cildi ve benzeri birçok tasarımı meraklılarına satabilirsiniz. Hem de bunu evden hiç çıkmadan kazandığınız bir işe dönüştürebilirsiniz.

E YANİ?
Evden para kazanmak, gelirinizi önemli ölçüde artırabilir. Küçük çocukları olan bekar bir anne ya da okula giden bir genç olmanız önemli değil. İster biraz ekstra para kazanmak için bir ek iş başlatmak ister geleneksel işinizi tamamen değiştirmek istiyor olun, sizi evden çevrimiçi para kazanmanın bu yollarının listesini hazırladık.
YORUMLAR