Facebook, Akıllı Saat Üretecek

Geçtiğimiz senelerde Ray-Ban ile ortaklık kurup akıllı gözlük sektörüne giren Facebook, bu kez akıllı saat üreterek donanım hedeflerini genişletmeyi hedefliyor.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bir dönemin en popüler sosyal medya platformu olan Facebook’un hala kemik bir kullanıcı kitlesi var. Bunun yanı sıra en büyük rakiplerinden Instagram’ı 2012 yılında satın alarak çok karlı bir yatırımda bulunmuştu. 2014 yılında ise yine en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp’ı şirketin bünyesine katmıştı. Ayrıca girişimcilerin çok yakından bildiği üzere Facebook’un reklam hizmetleri de her sektörden talep almakta. 

Şirket, The Information’ın raporuna göre şimdilerde akıllı saat geliştirmenin peşinde. Ünlü sosyal ağ şirketi; şu anda Apple, Samsung ve Huawei’in hakim olduğu piyasaya girerek alternatif yaratmak istiyor gibi. Saatin Android’in açık bir sürümünün kullanılacağı söylense de işletim sisteminin Google Wear OS sistemi mi olacağı bilinmiyor. Facebook’un kendi işletim sistemini kurmak istediği de söylenenler arasında. Rapora göre saatin mesajlaşma, sağlık ve fitness özellikleri olacak. Şirketin bu akıllı saatle insanların antrenmanlarını takip etmelerini kolaylaştıracağını ve bir hızlı mesajlaşma özelliğine izin vererek eğitmenleriyle sohbet etmelerine imkan tanıyacağı bekleniyor. Edinilen bilgilere göre internete erişimi hücresel bir bağlantı ile sağlanacağı için telefonla eşleştirilmesi gerekmeyecek. 

Bunların yanında Facebook’un Oculus isimli sanal gerçeklik başlıklarına yer verilip Portal, görüntülü arama cihazlarının arasına katılacak. Piyasaya çıkış  tarihi olaraksa gelecek yıl işaret ediliyor. Yine de saat fikrinin hala geri itilebilecek bir girişim olarak görüldüğünü de söyleyelim.

YORUMLAR