Facebook’un Piyasa Değeri 1 Trilyon Doları Aştı

Facebook'un piyasa değeri, tekel olduğu iddialarını reddetmesinin ardından ilk kez 1 trilyon doları aştı.

facebook rekor hız
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Facebook, pazartesi günü ABD’de görülen mahkeme sonucunda hakkındaki antitröst şikayetlerinin “yasal olarak yetersiz” bulundu. Bu yargı sonucunun ardından rekabete aykırı davranış iddialarından aklanan şirketin hisseleri yüzde 4’ten fazla yükseldi. Piyasa değeri ilk kez 1 trilyonun üzerine çıktı.

FTC davasıyla ilgili olarak yargıç şunları yazdı: “Mahkeme burada Facebook’un tüm iddialarını kabul etmese de, nihayetinde ajansın şikayetinin yasal olarak yetersiz olduğu ve bu nedenle reddedilmesi gerektiği konusunda hemfikir.”. Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley, mahkemenin FTC davasıyla ilgili kararını “derinden hayal kırıklığı” olarak eleştirdi.

rekor büyüme

Nihayetinde  Facebook Inc., piyasa değerinde 1 trilyon doları aşan beşinci Amerikan şirketi oldu. Bloomberg’in verilerine göre sosyal medya şirketi halka açıldıktan dokuz yıl sonra Pazartesi günü dönüm noktasını yaşadı. Şirket, 1 trilyon dolar değere en hızlı ulaşan marka oldu.  Google’ın sahibi Alphabet 15, Amazon.com 22, Microsoft 33 ve Apple 37 yıl sonra 1 trilyonu aşabilmişti. 

YORUMLAR