Facebook ve Google ABD’deki Çalışanlarına Ofise Dönüş için Aşı Şartı Getirdi

Google ve Facebook, ofise dönmek için çalışanlarına aşı şartı getirdi.

facebook aşı şartı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Pandemi dolayısıyla uzaktan çalışmak en büyük şirketler için de bir zorunluluk haline gelmişti. Normalleşme denemelerinin yapıldığı son birkaç ayın ardından ofise dönmek için hazırlık yapan Google ve Facebook, Amerika’daki çalışanlarına aşı zorunluluğu getirdi. 

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, bir basın açıklamasında, önümüzdeki haftalarda yüz yüze çalışmaya devam etmek isteyen tüm Amerikalı çalışanların aşı sertifikası sunması gerektiğini söyledi. Pinchai, uluslararası çalışma talimatlarının aynı olması gerektiği fikrine de katılıyor. Bu sebeple aşı politikalarının önümüzdeki aylarda diğer Google merkezlerinde de uygulanması gerektiğini ekledi. 

Bu yükümlülüğün ziyaretçilere kadar genişletilmesi ise Facebook’un yaptığı açıklamada mevcut.

İş yerinde ayrımcılıkla mücadele eden ABD kurumu EEOC de bu uygulamaya yeşil ışık yaktı. Aşı yaptırmadan işine devam etmek isteyenlerin “tıbbi nedenlerle” veya “diniz itirazlarla” feragat teklifinde bulunması gerekmekte. 

Böylece iki teknoloji devi,  Morgan Stanley bankası gibi halihazırda bu yönde hareket eden birkaç şirketin ayak izlerini takip ediyor. GAFAM’ın kalan kısmında ise hala belirsizlik söz konusu. CNBC’ye göre Apple da aynısını yapmayı düşünüyor ancak nihai bir karar verilmedi. Öte yandan, Google ve Facebook’un duyurusu bir yayın çağrısı oluşturabilir ve başkalarını da aynı şeyi yapmaya teşvik edebilir. 

YORUMLAR