Facebook Grubu İle Sadık Bir Topluluk Nasıl Oluşturulur?

İşletmenize ait bir Facebook grubu var mı? İş hedeflerinizi destekleyen etkileşimli bir grubu nasıl oluşturacağınızı merak ediyor musunuz? Burada, üyelerin geri dönüp etkileşimde bulunacağı bir Facebook grubu oluşturmakla ilgili çeşitli adımlar bulacaksınız.

facebook grubu ile sadık bir topluluk nasıl oluşturulur
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Ele alacağımız adımlara ek olarak kullanmanız gereken gönderi örnekleriyle karşılaşacaksınız. Ayrıca grubunuzda yasaklamanız için üç çeşit gönderi türü keşfetmiş olacaksınız. Sadık bir Facebook grubu topluluğu oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. Ne tür bir Facebook topluluğu oluşturmak istiyorsunuz?

Ne tür bir Facebook grubu oluşturmak istediğinize karar vererek başlayın. Yerel toplumunuzda park, sinema ve spor salonu gibi ziyaret etmek için en sevdiğiniz yerleri düşünün. İnsanların bu alanlarda hareket etmelerinin ve bunlarla ilgilenmelerinin belirli nedenleri vardır.

Facebook grupları benzer mantıkla çalışırlar. Grubunuzda yaratmak istediğiniz atmosferi, çekmek istediğiniz insanları (hedef kitle) ve onların olmasını istediğiniz konuşma türlerini tanımlamanız gerekir. Böylece grubunuzun temelini en iyi şekilde oluşturmuş olursunuz.

2. Yakın bağ anlayışı oluşturmaya çalışın

Ne tür bir topluluk oluşturmak istediğinize karar verdikten sonra, grubunuza nasıl bir aidiyet duygusu katabileceğinizi düşünün. Gerçek şu ki, insanlar grubunuzla bir bağlantı duygusu hissetmezlerse her gün geri dönen sadık üyeler olmayacaklardır.

Ne tür bir aidiyet geliştirmek istediğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Kullanıcıya “sizi anlıyoruz bu yüzden bizimle takılın” mesajını vermelisiniz.

3. Açık kurallar ve sınırlar belirleyin

Etkileşimli bir grup oluşturmak için kurallar ve sınırlar belirlemek önemlidir. Yalnızca Facebook’un kural şablonunu kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda üyelerinize güvenmiş olacaksınız. Ancak grubunuz için kurallar belirlemenin güven ile hiçbir ilgisi yoktur.

facebook gruplarınıza kurallar koyun

İyi sınırlar belirlemek, hedef kitlenize grubunuzla nasıl etkileşimde bulunmalarını istediğinizi iletecektir. Her Facebook grubunun amacı açısından benzersiz olduğunu unutmamalısınız. Kuralları belirlemek için bazı basit uygulamaların peşinden gidebilirsiniz:

  • Motive edici gönderilere izin vermeyin. Genellikle insanlar bu yayınlarla ilgilenmezler. Genellikle sadece “Bu harika bir alıntıydı, teşekkürler.” demekle yetineceklerdir.
  • Öğretici gönderilere izin vermeyin. İnsanlar kendileriyle konuşmak istemezler. Gerçek bir sohbet etmek isterler.
  • Teşviklere izin vermeyin. Grup üyelerinin eldeki konulara odaklanmayan geniş kapsamlı sohbetler başlatmasını istemezsiniz.

Bu temel kuralları ve grubunuz için gerekli olduğunu düşündüğünüz diğer kuralları belirleyin. Facebook grubunuz için kuralları nasıl belirleyeceğinizi öğrenmek için daha detaylı kaynaklara yönelebilirsiniz. Ancak genel olarak buradaki kurallar işinizi görecektir.

4. Basit sorular sorarak etkileşimi başlatın

Facebook grup üyeleri fikirlerinin önemli olduğunu bilmek isterler. Bu yüzden onlara ilgi çekici sorular sorun. Facebook grubunuzu, yanıtlar alabileceğiniz ve hedef kitlenizi veya işinizi daha iyi anlayabileceğiniz bir odak grubu olarak düşünün.

facebook grup üyelerine soru sormak

Grubunuza soru sorduğunuzda onları basit tutun. Çoğu insan hareket halindeyken telefonlarından etkileşime girmek isteyecektir. Bu nedenle sorularınızı 10 saniye veya daha kısa sürede yanıtlarlar. Bunun için şu örnek sorulardan yararlanmak iyi bir fikir olabilecektir:

  • Geri bildirim istemek – Karar desteği soruları, işiniz veya yaşamınızdaki seçimlerinize rehberlik ederler. Örneğin, onlara kitabınız için en çok hangi kapağı sevdiklerini, hangi podcast bölümünü dinlemek istediklerini ve videolarda hangi renk şemasını kullanmanız gerektiğini sorabilirsiniz.
  • Görüş talebinde bulunmak – Fikir soruları açık uçludur. Grup üyelerine en sevdiklerini veya tavsiyelerini size söyleme fırsatı verirler. Onlara hangi kitapları okumayı sevdiklerini, evlerinden onsuz ayrılmayacakları bir şeyi veya belirli bir durumda ne yapmanızı tavsiye ettiklerini sorabilirsiniz.
  • Soruları yanıtlamalarını istemek – Hızlı sorular daha geniş olurlar. Bu nedenle aynı anda daha fazla kişiyle etkileşim kurmanın iyi bir yoludur. En hızlı sorulardan bazıları gelecek hakkındadır. Grup üyelerine nerede emekli olmak istediklerini veya buna benzer soruları sorabilirsiniz.
  • Bir şeyler tanıtmalarını istemek – Paylaşma soruları her zaman iyi sonuçlar verecektir. Bu sorular insanları profillerini, podcast bölümlerini, podcast adını veya YouTube kanalını paylaşmaya davet ederler. Bu onlara görünürlük kazandırır ve siz bunu kolaylaştırmaya yardımcı olursunuz.

Grubunuz için kurallar belirlerken üyelerin kendilerini ve işlerini açıkça tanıtmalarına izin vermemelisiniz. Ancak zaman zaman paylaşımlı sorular sorarak onlara işlerinin yönlerini tanıtmaları için kolaylaştırılmış bir yol sunarsınız.

5. Facebook grubunuza liderlik edin

Facebook grubunuzda bir lider olmanız gerekir. Bu grupta 7/24 aktif olmak, gönderi paylaşmak veya yorum yapmak sizin tek işiniz değildir. Aksine, grubunuzun organik olarak rol almasına ve birbiriyle bağlantı kurmasına izin vermeniz şarttır.

Grup üyelerine izin verme ve aidiyet duygusu yaratma ile bir şeyler öğretme arasında geçiş yapmalısınız. 1. ve 3. haftalarda üyelerin topluluğa ait olduklarını hissettiren hikayeler anlatabilirsiniz. Ardından 2. ve 4. haftalarda bir şeyler öğretmeye çalışabilirsiniz.

E YANİ?
Topluluk, işletmenizin başarısı için çok önemlidir. İnsanların sizinle ve birbiriyle bağlantı kurmasına ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, etkileşimli bir Facebook grubuna sahip olmak markanızı, işinizi ve ağınızı büyütmek için çok faydalı olacaktır.
YORUMLAR