Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın E-Ticaret Güncellemeleri Açıklandı

Mark Zuckerberg, üç ayrı yenilikten bahsederek e-ticaret sektörüyle alakalı hazırladıkları yeni özellikleri duyurdu.

facebook, instagram, whatsapp
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Son yıllarda bir e-ticaret platformu olma yolunda ilerleyen Facebook, bir süredir kendi uygulamasıyla Instagram ve WhatsApp üzerinden ticaret yapılmasını sağlıyordu. Bu süreçte yeni özellikler geliştiren şirket şimdi ise yeni özelliklerin kullanıcılara neler sunacağını söyledi.

Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamalarda WhatsApp ile Facebook Marketplace’e mağaza, Instagram’a ise görsel arama özelliği geleceği ortaya çıktı. Aynı zamanda mağazaların sunduğu reklamlar da etkileyici bir şekilde kullanılacak.

Açıklamalarda, WhatsApp’a gelecek mağazaların kullanıcılar için iyi bir deneyim sunacağı da söyleniyor. Bu bağlamda platformdaki mağaza ulaşan kullanıcılar, mağazanın bütün ürünlerini bir e-ticaret platformunun mobil uygulamasını kullanıyor gibi inceleme altına alabilecek.

WhatsApp Mağazaları Yeni Görünümüne Kavuşacak

Mark Zuckerberg, kullanıcıların artırılmış gerçeklik desteği olan reklamlar görebileceğini de söyledi. Facebook’ta bulunacak reklamlar, bir kullanıcının ürünü satın almadan önce denemesine de imkan verecek. Kısa bir süredir test edilen özelliğin artık kullanıma hazır olduğunu belirten Zuckerberg, insanların daha pratik şekilde alışveriş yapabileceklerini söylüyor.

Facebook CEO’sunun bahsettiği özellikler arasında Google aracılığıyla kullanılan görsel arama özelliğinin Instagram üzerinde deneyimleneceği de bulunuyor. Telefon kamerası ile görseli taratabilecek olan kullanıcılar, bu sayede tarattıkları ürünlere benzeyen diğer ürünlere de kolayca ulaşabilecekler.

Konu ile ilgili yapılan açıklamalara bakıldığı zaman WhatsApp mağazalar özelliğinin yakın tarihte yayınlanacağı görülüyor. Marketplace’te yer alan yenilikler ise ABD’deki kullanıcılar tarafından aktif bir şekilde deneyim ediliyor.

YORUMLAR