Facebook ve Instagram’da Küresel Kesinti

Facebook ve yan şirketlerinde dünya çapında kesintiler yaşandı. Bu kopuş en çok Twitter’a kazandırdı.

facebook uygualamaları çöktü
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Facebook’un haftanın gündemine damgasını vurduğu açık bir gerçek. Bu kez 9 Nisan 2021 gecesi Instagram ve WhatsApp da dahil olmak üzere Facebook hizmetlerinde küresel kesinti yaşandı. İlk olarak “internet bağlantısı yok” uyarısı geldi. hemen ardından ise “akış yenilenemedi” uyarısıyla video ve gönderiler oynatılamaz hal aldı. Kaçınılmaz bildirim ise: “Maalesef bir şeyler ters gitti. Elimizden geldiği kadar hızlı şekilde düzeltmeye çalışıyoruz” şeklinde oldu.  

facebook çöktü

Kullanıcılar bu kez rotalarını Twitter’a döndürüp şirketle ilgili yüzlerce şaka biriktirdiler. Twitter, kısa sürede #InstagramDown ve #FacebookDown tabelaları ile doldu. 

Down Detector, gerçek zamanlı kesinti izleyip raporlama sunar. Sitenin sunduğu verilere göre Facebook’ta 154 binden, Instagram’da 80 binden, WhatsApp’ta ise bin üç yüzden fazla kesinti raporu vardı. 

Ortalama 20 dakika içinde sorun çözüldü. Facebook, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada erken saatlerdeki yapılandırma değişikliği sebebiyle bazı insanların hizmetlerden faydalanamadığını ancak sorunu araştırıp çözdüklerini söyledi. Verdikleri rahatsızlıktan dolayı özür dileyerek paylaşımını noktaladı

YORUMLAR