Facebook Organik Erişimini Artırma Yolları

Doğal ve organik bir şekilde büyüme elde ederek Facebook platformundaki verimliliğinizi artırabilirsiniz.

facebook, organik erişim, facebook reklam
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Marka sayfanızı beğenen kişiler gönderilerinizi beğendiği, paylaştığı, yorum yaptığı ve etkileşime geçtiği zaman bu bir organik erişim olarak tanımlanabilir. Gönderinizi haber kaynağında ya da sayfanızda gören tekil kişilerin sayıları organik olarak nitelendirilir.

Sayfanızı beğenenler olsun ya da olmasın, gönderinizi haber kaynağında veya sayfanızda görüntüleyen kişi sayıları, sayfanıza ait verilerin kaydedildiği ‘’Insights’’ panelinde yer alır. Erişim istatistikleri sayesinde farklı stratejiler geliştirebilirsiniz. Facebook organik erişim verileri sizin için kaç kişiye ulaştığınızı gösteren bir rehber görevi üstlenir. Peki rehberi daha verimli kullanabilmek ve organik erişimi artırabilmek için neler uygulayabilirsiniz?

Hedef Kitlenizin Ne Zaman Aktif Olduğunu Öğrenin

Bir gönderi yayınlayacaksanız, hedef kitlenizin online olduğu zamanları tercih etmelisiniz. Yanlış bir zamanda gönderi yayınlarsanız, organik erişim değerlerinize büyük bir zarar verebilirsiniz. Fakat Facebook, bu tür verimsiz kullanımların önüne geçebilmek için bazı yardımcı uygulamalara da sahip.

Facebook mark sayfasındaki Insights kısmında, kişilerin ne zaman online olduklarına dair bir tablo bulunur. Tablo sayesinde hedef kitlenizin saatlik ve günlük bazda verilerine ulaşabilirsiniz.

Gönderi Sıklığını Artırın

Eski dönemlerde gönderi sayısının belirli bir limite bağlı olması gerektiği düşünülüyordu. Ancak günümüzde bu durum biraz değişti. Eğer sık sık ziyaret edilen bir mecrada gönderi yayınlamazsanız, organik erişim sayılarınız yavaş yavaş düşer ve insanlara ulaşamazsınız.

Hedefiniz mümkün olduğu kadar çok kişiye sesini duyurmak ise, her gün birden fazla gönderi yayınlamayı deneyebilirsiniz. Yeni gelen Facebook güncellemelerinden sonra belirli zaman aralıklarıyla günde iki ayrı gönderinin son derece işe yaradığı ortaya çıkmıştır.

Aynı gün içerisinde aynı gönderiyi yayınlamadığınız ve aralarında birkaç saat süre bıraktığınız takdirde bu durumdan dolayı herhangi bir şekilde zarar görmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Eski İçerikleri Tekrar Değerlendirin

Günde birden fazla gönderi yayınlamanıza yardımcı olabilecek hamlelerden destek alabilirsiniz. Bunun en iyi yolu eski içeriklerin tekrar paylaşılmasıdır. Daha önce paylaştığınız ve yüksek etkileşim alan bir gönderiyi tekrar paylaşabilirsiniz. Düzenli aralıklarla eski paylaşımlarınızı inceleyerek aralarında değerini koruyanları bulabilir ve yeniden değerlendirebilirsiniz.

Merak Uyandırıcı İçerikler Tasarlayın

Sayfanızla aktif bir şekilde etkileşim içerisinde olan hedef kitlenize ulaşabilmek ve onları tespit etmek kolay olabilir. Ancak herhangi bir beğeni, yorum ya da paylaşım yapmasalar da, içeriklerinizi takip eden insanlar da unutulmamalıdır.

Facebook bir billboard olarak çalışmaz. Bir sosyal ağ platformudur. Bu sebeple, sosyal aktivite ve etkileşimi bol bol teşvik edebilir. Sizinle etkileşim kurmayan kişiler, yayınladığınız içeriklerle daha az ilgilenebilirler.

Kaliteli ve merak uyandırıcı özgün içerikler ürettiğiniz zaman tıklanma oranlarınız artacağı gibi bu kişilerin de ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz. Bunu başarabilmek için yaratıcılığınızın sınırlarını zorlamalısınız.

Hedef Kitlenizi Dürüst Yollarla Oluşturun

Erişim oranlarını artırabilmek için sahte takipçiler almamalısınız. Ayrıca markanızla ilgisi olmayan yarışmalar ve kampanyalar düzenlememelisiniz. Organik bir kitle oluşturabilmek için doğal yollardan beslenmelisiniz. Reklam hedeflerinizde ise her zaman dikkatli ve dürüst olun. Organik büyümenin tek anahtarının doğallıktan geçtiğini asla unutmayın.

Her Zaman Güncel Olun

Facebook Story Bump algoritması, hedef kitlenizin online olmadığı anlarda yayınladığınız içerikleri onlara gösterebilmeniz için imkan sağlar. Belirli saatlerde gönderdiğiniz içerikleri takipçilerinizin online olduğu zaman görmesini istiyorsanız bu algoritma üzerine çalışabilirsiniz.

Takipçilerin sistematik bir şekilde sizlere kısa yoldan ulaşmasını istiyorsanız içeriklerinizi renklendirmeli ve sayfanızı daima güncel tutmalısınız. Güncel olmanız aynı zamanda yeni algoritma değişikliklerine ayak uydurabilmenizi de sağlar.

E YANİ?
Facebook, sosyal medya platformları arasında en aktif kullanıcı sayısına sahip mecralardandır. Bu özelliğini adeta yıllara meydan okuyarak koruyan Facebook’ta organik erişim oranlarınızı yükselterek, platformu daha verimli bir şekilde kullanabilir ve doğru hedef kitleye en iyi yöntemlerle ulaşmaya başlayabilirsiniz.
YORUMLAR