Facebook, RayBan Ortaklığı ile Geliştirdiği Akıllı Gözlüğünü Tanıttı

Sosyal medyanın en popüler isimleri arasındaki Facebook, Ray-Ban ortaklığı ile beraber geliştirmeye başladığı yeni bir akıllı gözlüğü duyurdu.

facebook, rayban
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Teknolojinin dev isimleri arasındaki rekabet devam ederken Facebook ise yazılımdan ziyade donanım ürünlerine doğru ilerlemeye başlıyor. Ray-Ban iş birliği ile tasarlanan yeni akıllı gözlüğü tanıtan şirket kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

facebook, rayban, akıllı gözlük

Telefon ile bağlantı kurabilen bu akıllı gözlük modeli fotoğraf ve video çekebilme özelliklerine de sahip. Ayrıca sesli iletişim imkanı da sunan gözlükler içerisinde 5MP’lik kamera bulunuyor. Gözlüklerin en dikkat çekici özelliği ise lens kullanan kişilere özel uyum sağlayabilmesi oluyor.

Fotoğraf ve Video Çekimine İmkan Tanıyor

Ray-Ban’ın klasik gözlük tasarım hatlarına benzeyen akıllı gözlük, Facebook Assistant sayesinde sesli iletişim sağlayabiliyor. Asistan üzerinden gözlüğü kullanarak 30 saniyelik çekim yapabilme imkanı da elde edebiliyorsunuz. Gözlük ile yapılan çekimler 5MP’lik kameraya kıyasla oldukça etkileyici görünüyor.

Çerçevenin içerisinde bulunan hoparlör müzik dinleme olanağını da sizlere sunuyor. Gözlükler için Ray-Ban Stories ismini veren şirket Facebook View uygulamasıyla da eşleşebilme imkanı veriyor. Gözlükteki kamera kurulumunu tamamladıktan sonra anlık telefona geçebilen video ve fotoğraflar Facebook View sayesinde 3D efekt alabiliyor.

iOS ve Android platform desteği olan Facebook View, ayrıca gözlük ile çekilen içerikleri diğer uygulamaların kullanabilmesi için bazı pratik imkanlar da veriyor. Ray-Ban Stoires adlı akıllı gözlüğün 299 dolardan başlayan fiyatlarla satın alınabileceği açıklandı. Gözlük aynı zamanda bazı ülkelerdeki Ray-Ban mağazalarından da alınabiliyor.  

YORUMLAR