Facebook Türkiye Direktörü’nden WhatsApp Açıklaması

WhatsApp'ın güncellenen kullanıcı sözleşmesi gündemde kalmaya devam ediyor. Kullanıcıların özellikle kişisel verilerinin güvenliğinden duyduğu şüpheye ilişkin en önemli açıklama Facebook Türkiye Direktörü Derya Özkaya Matraş'tan geldi.

facebook Türkiye direktörü’nden whatsApp açıklaması
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Matraş, güncellemenin nedenini anlatarak Facebook ve WhatsApp’ın mesajları görmesinin söz konusu olmadığını aktardı. Matraş, “Kişisel mesajlarınız, aramalarınız, fotoğraf, video gibi medya gönderileriniz her zaman uçtan uca şifreleme ile korunuyor.” ifadesini kullandı.

WhatsApp’ın önceleri sadece kişiler arasında kullanılan bir uygulama olduğunu aktaran Matraş, mesajlaşmanın yoğun halde hayatımıza girmeye başlamasıyla birlikte işletmelerin de WhatsApp’ı kullanmaya başladıklarını ifade etti.

Gizlilik politikasında güncellemeye gidilmesinin temel sebebinin işletmeler ve müşteriler arasında kolaylık sağlamak olduğunun altını çizen Matraş, güncellemeyle birlikte işletmelere ileride Facebook üzerinden çeşitli hizmetler alabilme avantajının getirildiğini belirtti.

“Gizlilik ve Güvenlik Kullanılacak”

Matraş, söz konusu güncellemenin WhatsApp’ın Facebook’a veri paylaşımı uygulamalarını değiştirmeyeceğini aktardı. WhatsApp’ın yıllardır Facebook’un parçası olduğunu açıklayan Matraş, gizlilik ve güvenlik konusunda doğru kişilerle iletişim kurmak için çaba göstereceklerini belirtti.

“WhatsApp ve Facebook Mesajları Okuyamaz”

Facebook Türkiye Direktörü Matraş aynı zamanda gizlilik ve uçtan uca şifreleme uygulaması ile de bilgi verdi. Yeni güncellemenin mesajlaşmanın gizliliğini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini belirtti ve ekledi: “Kişisel mesajlarınız, aramalarınız ve medya gönderileriniz her zaman uçtan uca şifreleme ile korunuyor.”

“Rehberiniz Paylaşılmıyor”

Peki rehberde yer alan kayıtlarımız paylaşılıyor mu?” sorusuna Matraş, hayır cevabını verdi ve ekledi: “Rehberiniz Facebook ile dahi paylaşılmıyor. WhatsApp’a rehber için izin verdiğiniz zaman uygulamayı daha hızlı ve daha güvenilir hale getirmiş oluyorsunuz. WhatsApp rehber iznini bunun için kullanıyor.”

YORUMLAR