Facebook Türkiye’ye Temsilci Atıyor

Facebook reklam yasağının uygulanmasına bir gün kala Türkiye'de temsilci atamaya karar verdi.

facebook Türkiye’ye temsilci atıyor
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Facebook uzun bir bekleyişin ardından Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı. Facebook yaptığı açıklamada “Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’ye temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik.” ifadelerini kullandı.

Facebook reklam yasağının uygulanmaya başlamasına bir gün kala Türkiye’ye temsilci atama kararı alarak beklentilere yanıt verdi. Facebook’un Türkiye’ye temsilci atama konusunda yaptığı açıklamanın tamamı ise şu şekilde oldu:

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.”

“Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.”

“Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.”

“Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Facebook'tan Türkiye'ye temsilci atama duyurusu

Reklam yasağı için verilen süre 19 Ocak’ta dolacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu tarafından kabul edilen ve halk arasında “sosyal medya yasası” olarak bilinen “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile Türkiye’de yeni bir düzene geçmiş oldu.

1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren yasaya göre Türkiye’de günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağların yurt içinde temsilci bulundurmaları gerekmekte. Bu temsilcinin iletişim bilgilerine kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde yer verilmek zorunda.

Sosyal ağlarda görevli olan bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerinin ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ulaştırılması zorunlu olacak. Temsilcinin tüzel bir kişi değil de gerçek bir kişi olması durumunda Türk vatandaşı olması zorunlu olacak.

Diyelim ki şirket temsilcilik açmayı kabul etmedi. Bu durumda ne olacak? İl etapta şirkete 10 milyon lira, ikinci etapta 30 milyon lira olmak üzere toplamda 40 milyon lira ceza kesilecek. Birçok şirket halihazırda bu cezayı yemiş durumda.

Üçüncü etapta ise şirketlere reklam yasağı uygulanması söz konusu olacak. Bu kapsamda 19 Ocak tarihine kadar temsilci atamamış olan şirketlere Salı gününden itibaren reklam yasağının getirileceğine dair bilgiler iletilmiş olacak ve reklam yasağı uygulanmaya başlanacak.

YORUMLAR