Facebook, Sahte COVID-19 Tedavisini Teşvik Ettiği için Venezuela Başkanının Hesabını Dondurdu

Facebook, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun hesabını dondurdu.

venezuela maduro facebook
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, ocak  ayında kekikten elde edilen bir çözeltinin herhangi bir yan etki olmadan koronavirüsü nötralize ettiğini söylemişti. Ne var ki Maduro’nun “mucize” olarak tanımladığı bu ilaç bilim tarafından desteklenmiyordu. Facebook, “bir şeyin COVID-19’u önlemeyi veya ondan kurtulmayı garanti edebileceği” şeklindeki yanlış iddialara karşı yürütülen şirket politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle devlet liderinin ilacı tanıttığı videoyu kaldırdı. Maduro, videoda; 19. yüzyıl Venezuelalı doktor Jose Gregorio Hernandez‘in “mucize damlası” dediği Carvativir’in koronavirüse karşı önleyici ve tedavi amaçlı kullanılabileceğini söylüyor.

Facebook sözcüsü; Reuters’e verdiği demeçte, “Şu anda virüsü iyileştirecek ilaç bulunmadığını söyleyen WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) rehberliğini takip ediyoruz” dedi. Maduro’nun hesabı ihlal dolayısıyla 30 gün boyunca dondurulacak. Bu süre zarfında salt okunur olacak. Yani paylaşım ekleyemeyecek ve önceki paylaşımları üzerinde değişiklik yapamayacak. Bu kısıtlama yalnızca Facebook hesabı için geçerli olacak. Şirketin alt grubu olan Instagram hesabı etkilenmeyecek. 

Facebook ve Twitter’ı aktif kullanan Maduro, şubat ayında Carvativir’i gösterdiği videoların Facebook tarafından sansürlendiğini söylemişti. Devlet yöneticisi, ünlü sosyal medya platformunun şahsi hesaplarını keyfi yere askıya aldığını ve bunun haksız bir muamele olduğunu söylemişti.

Venezuela’nın Yanıtı: “Dijital Totalitarizm”

Venezuela İletişim ve Enformasyon Bakanlığı, devlet yöneticisi Maduro’nun Facebook hesabının COVID-19 hakkında yanlış bilgi yaymaya karşı politikaları ihlal ettiği için 30 günlüğüne dondurulmasını “dijital totalitarizm” olarak yorumladı. Bakanlık; 28 Mart Pazar günü yaptığı açıklamada, “Kanunlarını dünya ülkelerine empoze etmek isteyen uluslarüstü şirketlerin uyguladığı dijital bir totalitarizme tanık oluyoruz.” şeklinde beyanda bulundu.

Facebook konu hakkında yorum yapmadı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir