Facebook, Aşırılık Yanlısı Kullanıcıları Hedef Alan Yeni Özelliğini Tanıttı

Facebook, zararlı paylaşımlar ile ilgili yeni önlemler alabilmek adına çalışmalarını sürdüreceğini duyurdu ve çeşitli bilgiler aktardı.

facebook aşırılık yanlısı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dünyanın en popüler sosyal medya platformları arasındaki Facebook, siber zorbalık ve aşırılık yanlısı olan kullanıcıların gönderileriyle savaşabilmek için yeni önlemlerini hayata geçiriyor.

Radikal ve aşırılık içerebilecek hesaplar ile gönderileri kontrol etmek için birçok kesim tarafından baskı altında tutulan Facebook, deneme yaptığı özellik sayesinde bu tür hesaplar ile mücadele edebilmeyi planlıyor.

Twitter üzerinden yeni özelliğin ekran görüntülerini paylaşan Facebook ekibi, bu özelliğin aşırılık ve radikalleşme faaliyetleriyle başa çıkmada ele aldıkları konunun büyük bir parçası olduğunu belirtti.

Diğer Platformlarda da Önlemler Alınabilir

Sosyal medya devi Facebook, test ettiği özellik ile kullanıcıların önüne bir bilgi penceresi sunuyor ve soru yönelterek platform üzerinde ‘’aşırılık yanlısı’’ olduğunu düşündükleri bir yakınları olup olmadığını da soruyor.

Her gün milyonlarca insanın sosyal medya platformlarında ırkçılık ve cinsiyet içeren gönderiler ile karşılaşmasından rahatsız olduklarını belirten Facebook yetkilileri bu problemi çözebilmek için çalışmalarına devam edeceklerini de söyledi.

Şirketin aldığı yeni karar ile ilgili olarak ilk etapta bu özelliğin ABD bölgesinde test edileceği de belirtildi. Instagram ve TikTok gibi sosyal medya platformlarının içeriklerin temizlenmesine yardımcı olabilecek özellikler sunmasının önünün açılacağı da bekleniyor.

YORUMLAR