Facebook, Yerel ve Bağımsız Gazetecilere 5 Milyon Dolar Ödeyecek

Facebook, içerik oluşturucuları arasındaki bağımsız gazete yazarlarının para kazanmasına yardım etmek için yeni yayın platformunun bir parçası olarak yerel gazetecilere ödeme yapmak için 5 milyar dolar ayırdı.

facebook gazetecilik
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Facebook, kullanıcı tabanını genişletmeye ve dinamizmini artırmaya devam ediyor. Şirket 29 Nisan Perşembe günü yaptığı açıklamada bağımsız gazetecilerin kendi okuyucu kitlelerini yaratmasına ve site üzerinden gelir elde etmesine katkı sağlamak istediğini duyurdu. Bu sebeple yeni yayın platformuna eklemlenecek yerel gazetecilere haberlerden daha uzun süre ücret alabilmeleri için 5 milyon dolar hibe edecek. 

Şimdilik ABD’deki bağımsız gazetecilere odaklanılacak proje için başvurular alınmaya başlandı. Facebook, başvuruları değerlendirmek için Uluslararası Gazeteciler Merkezi ve Ulusal Hispanik Gazeteciler Derneği ile ortaklık yapacağını söyledi. Platformu kullanan gazeteciler, ücretsiz bir şekilde web sitelerini kurup profesyonel tasarım seçeneklerinden faydalanabilecek. Ayrıca, fotoğraflar, videolar ve hikayeler dahil olmak üzere çeşitli multimedya formatlarında yayın yapmalarına izin vermek için Facebook Sayfaları ile entegre hareket edilecek. Web sitelerinde “abonelik” gibi ek gelir getiren araçlar da olacak. 

Yerel ve bağımsız gazeteciler vurgulansa da The New York Times gibi yüksek profilli gazetelerde çalışanlar da kazanç sağlayabilecek. Facebook, üç yıllık planı çerçevesinde habercilik alanına küresel olarak 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. 

YORUMLAR