Facebook’a Podcast Özelliği Geliyor

Apple ve Spotify’a rakip olmak için çalışmalara başlayan Facebook, podcast özelliği için içerik üreticileri ile görüşmelerini sürdürüyor.

facebook, podcast
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Podcast ve benzeri sesli içerikler günden güne daha yaygın hale geliyor. Apple’ın kısa süre önce ücretli olan podcast servisini tanıtmasıyla birlikte, Facebook’da bu alana gözünü dikmeye başladı. Clubhouse ve Spaces’ın başarılarından etkilendiği belli olan şirket, benzer özellikleri platformuna getirebilmek için çalışıyor.

Yeni bir e-posta ile ortaya çıkan bilgilere göre Facebook, insanların sevdikleri podcast’lerin tadını çıkarabilecekleri ve keyifli bir şekilde tartışabilecekleri bir ortam hazırlıyor.

Facebook Podcast Neler Sunuyor?

İçerik üreticilerine e-posta yollayan Facebook, podcast yayınlarının sosyal medya sitesinde doğrudan paylaşılabileceği ve takip edilebileceğini belirtti. Bu duruma göre yayıncıların yapması gereken tek şey RSS içeriklerini Facebook’a bağlamak oluyor. Bu işlem sonrasında bütün yeni yayınlar otomatik bir şekilde sosyal medya platformuna aktarılıyor.

Yayıncılar güncel içerikleri düzenli olarak Facebook Podcast sayfasında görebilecekler. Takipçiler de bu sayfayı kolayca takip edebilecek. Facebook bu özelliği 22 Haziran tarihinde kullanmayı planladığını söylüyor. Bu tarihten sonra kullanıcılar, beğendikleri içerikleri Facebook üzerinden dinleyebilecekler. Fakat başlangıç aşamasında sınırlı sayıdaki kullanıcı bu özellikten yararlanabilecek.

İçerik üreticileri Facebook üzerinden şovlarını dağıtabilecek ve klip özelliğini de aktif edebilecekler. Aktif edildiği durumda kullanıcılar aynı Twitch platformunda olduğu gibi eğlenceli içeriklerden 1 dakikalık klipler de alabilecekler. Aynı zamanda kullanıcılar elde ettikleri klipleri kolay bir şekilde platformda paylaşıma sunabilecek

YORUMLAR