Facebook’tan Yeni Flört Uygulaması: Sparked

Facebook Sparked, videolu buluşma uygulamasıdır. Facebook NPE ekibinin çevrim içi buluşmanın geleceğini keşfetmesinin bir parçası olarak test ediliyor.

nezaket temelli flört uygulaması
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Facebook Dating’ten sonra şimdi de Sparked’ı geliştiriyor. Yeni sosyal ağ, kullanıcıların birbirleriyle uyumlu olup olmadıklarını anlamalarına yardımcı olmak için önce 4 dakikalık görüşmelere izin verecek. Eğer iki taraf da iyi vakit geçirdiğini bildirirse görüşme süresi 10 dakikaya çıkartılacak. 

The Verge’ün bildirdiğine göre Sparked bu 10 dakikalık görüşmelerden sonra kullanıcıların birbirleriyle iletişim bilgilerini paylaşmasına ve diğer sosyal medya kanallarında iletişim halinde kalmalarına izin verecek. Uygulama, Facebook’un NPE (Yeni Ürün Deney) ekibi tarafından geliştirildi. Aynı ekip, Clubhouse benzeri platform Hotline’ı da oluşturmuştu. 

Gelelim nezaket konusuna. Sparked uygulamasını benzerlerinden ayıracak yönünün “nazik” olmaya verdiği önem. Doğrudan mesajlar, genel profiller veya kaydırmalar olmayacak. Uygulamayı kullanmaya başlamadan önce birkaç ön bilgiyi sistemle paylaşmanız gerekiyor. Verdiğiniz cevaplar algoritma tarafından değil, ekipteki gerçek insanlarca değerlendirilecek. Yani kimlerle görüşeceğinizle ilgilenen bir moderatör grubu olacak.  Sparked’a kaydolma sürecinde kullanıcıların kendilerini neyin nazik birisi yaptığını açıklamaları istenecek.

Bir Facebook sözcüsü Insider’a “Sparked, NPE tarafından yapılan erken bir deneydir” dedi. “Video öncelikli buluşmanın, insanların çevrim içi aşkı bulmalarına nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyoruz. Bu küçük bir beta testtir, dolayısıyla nasıl çalıştığı konusunda sizi haberdar edeceğiz.”

Sparked ücretsiz olacak ancak girişte bir Facebook hesabınız olması istenecek. Uygulama test aşamasında olduğu için henüz iOS ve Google mağazalarında yok. Web tarayıcısından girişe izin verildiyse de kısa sürede kapatıldı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir