Dubai Merkezli Fenix, Palm’ı 5 Milyon Dolara Satın Aldı

Dubai merkezli olan Fenix, 4 üniversite kampüsü ve 1 şehirde hizmet sunan Palm’ı satın alarak yeni bir girişime daha imza atmaya hazırlanıyor.

fenix, palm
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Üniversite kampüslerinde hizmet sunan elektrikli scooter paylaşım girişimi Palm ilk olarak 2019 yılının Temmuz ayında ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında 4 üniversite ve 1 şehirde hizmet veren Palm, bugün Dubai merkezli Fenix tarafından satın alındı.

Gelen bilgilere göre Fenix, Palm’ı satın alabilmek için ortalama 5 milyon dolar ödeme yaptı. Fenix şirketi aynı Palm gibi merkezine elektrikli scooterları alan bir şirket olarak öne çıkıyor. Fenix yeni satın almayla beraber mikromobilite alanında Körfez ülkelerinden Türkiye’ye doğru genişleyerek, Orta Doğu alanında faaliyet gösteren tek bölgesel platform olmayı istiyor.

Geleceğe Yönelik Adımlar Atılıyor

Fenix, Palm satın alımıyla beraber toplam 5 ülke ve 13 şehirde hizmet veren bir platform oldu. Fenix’in aynı zamanda İstanbul’da yazılım ve donanım alanındaki ileri teknolojileri geliştirmesi de ünlü. Orta Doğu bölgesine ihracat yapmak isteyen bir Ar-Ge merkezi kuracak olan Fenix, geleceğe büyük planlarla hazırlık yapıyor.

fenix, palm

Paylaşılan yeni verilere göre satın alım sonrası Palm kurucularından olan Doğuş Dirik dışında diğer kurucu üyeler Berhan Gökşin ve Alican İstanbullu, şirketteki görevlerine devam edecekler. Palm Danışma Kurulu Üyesi Volt Lines kurucusu Ali Halabi ise Fenix’in Türkiye pazarında lider platform olma çabalarına destek verecek.

Türkiye pazarının mikromobilite yatırımlarına hazır olduğunu söyleyen Fenix kurucu ortağı ve CEO’su Jaideep Dhanoa, Palm ile beraber Türkiye mikrobilite pazarını iyi bilen istisnai girişimcilerden oluşan bir ekip ile görüştüklerini söyledi. Ayrıca Dhanoa, bu iş birliğinin sonuçlarından son derece memnun olduklarının da altını çizdi.

Palm’ı Türkiye’yi mobiliteyle buluşturmak ve farklı ulaşım seçeneklerini geliştirmek için kurduklarını söyleyen Palm kurucu ortağı ve CEO’su Berhan Gökşin, Fenix ile Türkiye’nin ulaşım ağlarını iyileştirme vizyonlarını destekleyeceklerini de söyledi.  

YORUMLAR