Fenomenlerin Çekiliş Soruşturmasının Hukuki Boyutu

Sosyal medya fenomenlerine karşı Milli Piyango tarafından geçtiğimiz günlerde izinsiz çekiliş yapmak nedeniyle dava açıldı. Açılan dava ardından birçok kişi davanın detaylarını da öğrenmek istiyor. Davanın detayları ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Sosyal medya platformlarında geniş kitlelere hitap eden fenomenler, Milli Piyango denetiminde olan şans oyunları yönetmeliğinin kurallarına uymayarak çekilişler düzenledi. Bunun üzerine Enes Batur, Reynmen, Unlost gibi sosyal medya fenomenleri ve canlı yayın yapan kişilere soruşturma başlatıldı.

Açılan soruşturma sonrasında fenomenleri neler bekliyor?

Sosyal medya fenomenleri nakit değeri bulunan şans oyunlarını düzenlemek, planlamak gibi eylemleri Milli Piyango’dan izin almadan gerçekleştirince radara yakalandılar ve haklarında soruşturma başlatıldı. Sosyal medya fenomenlerinin çekilişleri gerçekleştirebilmesi için Milli Piyango’dan izin alması gerekiyordu.

Kayıtlara bakıldığında ise Milli Piyango’nun çekiliş yapmak için izin başvurularına izin verdiği de açıkça ortada. Bu doğrultuda fenomenlerin izin başvurusunda bulunmaları gerekirken bunu yapmadıkları görülmektedir.

Çekiliş izni almak için neler yapılmalı?

Çekiliş ödülleri arasında nakit karşılığı olmayan çekilişlerde Milli Piyango’dan izin alabilmek için başvuru dilekçesi doldurulmalı ve kurallara uygun olarak en az on beş gün içinde Milli Piyango’ya sunulmalıdır.

Başvuru belgesinde çekiliş tarihinin başlangıç ve bitiş tarihi (başlangıç ve bitiş tarihleri arası en fazla 6 ay), çekiliş düzenlemek isteyen kişinin/kişilerin kimlik bilgileri, adres bilgileri, vergi dairesi ve vergi numarası bilgileri yer aldığı gibi bunun yanında çekilişe katılım şekli ve gerçekleşeceği platform bilgileri yer almalıdır.

Ayrıca çekilişin herkes tarafından sorunsuz olarak takip edebilmesini sağlamak ve çekiliş saatini, ödül miktarını, ödül hakkında marka, model ve fiyat bilgisi, yedek kazananlar listesini belirtmek zorunludur.

Başvuru belgelerinin yanında Milli Piyango’ya belirlenen izin bedeli de ödenmelidir. Milli Piyango İdaresi, satış bedeli KDV dahil 154,06 TL ve altında değerde olan çekilişleri denetim dışı tutmaktadır.

çekilişlerde vergilendirme nasıl olmalıdır

Vergilendirme nasıl olmalı?

Çekilişlerde ödül kazanan kişiler karşılıksız mala sahip olurlar. İvazsız şekilde bir kişiden başka bir kişiye geçen mal için Veraset ve İntikal Vergisi kuralları devreye girer ve Veraset ve İntikal Vergisi kurallarına göre incelenmesi gerekir.

2021 yılında geçerli olan kanunlara göre para ve mal dağıtımı yapılan çekilişler için Veraset ve İntikal Vergisinde İstisna Tutarı 7.703 TL olarak belirlendi.

Çekilişi düzenleyen kişi/kişilerin dağıttığı para ve mal değeri istisna tutarının üzerinde ise aşan kısım üzerinden %10 vergi hesaplayarak, çekilişi kazanan kişinin belli olduğu günü takip eden ayın ilk 20 günü içinde bulundukları vergi dairesine ödemek zorundadır.

YORUMLAR