Fintech Nedir?

Finansal hizmetlerin iyileştirilmesi için yararlanılan fintech, teknolojiden destek alan yeni finans endüstrisi olarak öne çıkıyor.

fintech teknolojisi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Finansal teknoloji olarak adlandırılan fintech, finansal hizmetlerin daha iyi noktalara gelebilmesi için teknolojilerden destek alan bir finans endüstrisi olarak öne çıkıyor. Sahip oldukları yeni nesil teknolojiler ve güçler ile beraber finansal hizmetler ile rekabet eden fintech’ler, bütün dünyada müşterilerinin hayatlarını daha pratik hale getirebilme felsefesiyle hareket ediyor.

fintech

İlk etapta finans hizmetlerinin teknolojik versiyonu olarak ele alınan fintech, bugün geldiğimiz noktada tahminlerin çok ötesinde bir etki ile karşımıza çıkıyor. Bütün dünyada internet ve mobil uygulamaların yaygınlaşmasıyla beraber etki alanı da genişleyen fintech girişimlerinin aldığı yatırımlar bu süreci kanıtlıyor.

Fintech Avantajları Nelerdir?

Fintech, nerede olursanız olun bazı işlemleri mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirebilmenizi sağlıyor. Ayrıca bu sistemin hayatımıza getirdiği dijital cüzdan kavramı da öne çıkıyor. Bu cüzdan sayesinde hesabınızdaki parayı dilediğiniz şekilde harcayabilme imkanına erişebilirsiniz.

Bunun dışında fintech’ler insanların hayatına pratiklik de kazandırıyor. Çözümlerini kullanıcılarına dijital ortamda sunan fintech’ler, kullanıcı hayatına pratiklik ve hız kazandırıyor. Fintech kuruluşlarının şube ağı ve benzeri fiziksel yapılar için harcama yapmasına da gerek kalmıyor. Bu sebeple, fintech’ler birçok farklı noktada geleneksel finansal hizmetlere göre fiyat açısından avantajlı olabiliyor.

fintech

Müşterilerine mevcut konumlarından bağımsız olarak hizmet verebilen fintech’lerin hizmet çeşitliliği geleneksel finans hizmetlerine göre biraz daha kapsamlıdır. Fintech’lerin sahip oldukları teknolojik donanımlar, bu kuruluşların müşterileri hakkında çeşitli kanallar kapsamında daha fazla veri toplayabilmesini sağlar. Bu bilgiler etkili bir şekilde kullanılır. Bu sebeple, fintech kuruluşları müşterilerine kişiselleştirilmiş hizmetler sunmaya başlayabilirler.

Fintech gelişiminde ve önümüzdeki dönemde evrilebileceği noktalarda, yapay zekanın da etkili olabileceği söyleniyor. Yapay zeka tabanlı olan teknolojiler ile müşterilerine daha iyi hizmet verebilmeyi hedefleyen fintech’lerin bu alanlarda yürüttüğü çalışmalar bu durumu kanıtlar nitelikte oluyor.

Yapay Zeka Fintech’i Nasıl Etkileyecek?

Yapay zeka fintech’i ilk etapta daha isabetli karar süreçleri konusunda etkileyebilecek gibi gözüküyor. Veri odaklı yapay zeka sistemleri, müşterilere karar vermeleri noktasında yardımcı olabilecek bir altyapı hazırlıyor.

Bir yerde yapay zekadan söz edildiği zaman orada mutlaka chatbot teknolojisi yer alacak demektir. Chatbot’lar önümüzdeki yıllarda fintech’lerin müşterilerine hızlıca ve kolaca destek sunabilmelerine destek verebilecek gibi gözüküyor.

fintech

Fraud işlemlerinin tespit edilmesi, yapay zekanın gelişmesiyle beraber daha kolay bir şekilde yapılabilir hale gelebilir. Böylelikle olası kayıpların da önüne geçilebileceğine kesin gözü ile bakılıyor.

Tüm bu eldeki veriler detaylı bir şekilde analiz edildiği zaman finans sektörünün yakın gelecekte köklü değişimler yaşayacağı söyleniyor. Bütün dünyada artan internet kullanımı ve mobilite ile beraber değişen tüketici davranışları da fintech’lerin farklı bir noktaya yükseleceğine işaret ediyor.

E YANİ?
Gelecekte fintech’lerin finans sektörünü değiştirebileceğine kesin gözü ile bakılıyor. Fakat her değişimde olduğu gibi bu noktada da doğru adımların atılması gerekiyor. Tüketici davranışlarını dahi etkileyebilen fintech’ler yapay zeka desteği ile çağ atlayarak farklı noktaya gelecek gibi gözüküyor.
YORUMLAR